YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cannes film festivalinde Türkiye rüzgarı
Cannes film festivalinde Türkiye rüzgarı
15 Mayıs 2015 16:30
Bu yıl 68'incisi düzenlenen festival için Cannes Festival Sarayı'nın yer aldığı bulvara Türkiye görsellerinin yer aldığı 25 afiş yerleştirildi

Bu yıl 68'incisi düzenlenen Cannes Film Festivali'nde tam bir Türkiye rüzgarı esiyor.

Kapılarını dün açan Cannes Film Festivali'nde, şehre asılan çok sayıda afiş, dijital ekranlarda yer alan tanıtım spotları, ödül kovalayan filmlerle Türkiye festivalde adından söz ettiriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Cannes Film Festivali'yle özdeşleşen Croisette Bulvarı'na yerleştirilen 25 adet görsel de Galata Kulesi, Alanya Kalesi ve Kapadokya'ya ait fotoğraflar yer alırken, Cannes'a en yakın uluslararası havalimanı olan ve festivale gelenlerin tercih ettiği Nice havalimanında, 10 dijital ekranda 3 dakika arayla dönen 30 saniyelik tanıtım filmi 25 Mayıs'a kadar oynatılacak.

Tüm dünyada çekilen filmlerin sektörle buluştuğu Festival Sarayı Film Pazarı'nın kafeterya bölümünün 4 cephesinde ise Türkiye görselleri kullanıldı.

Ayrıca Film Pazarı'nın bu yıl yayımladığı rehberin kapağında da Türkiye tanıtım görseli yer alıyor.

Öte yandan Cannes film Festivali'nde dağıtılan, festivale ilişkin bilgilerin paylaşıldığı Variety dergisinin arka kapağında ağustos ayında San Francisco'da, ekim ayında Miami'de yapılacak olan Türk Filmleri Festivali'nin tam sayfa duyurusu yer alıyor.

- Festivalde açılan Türkiye standı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliği katkı ve koordinasyonuyla Ankara Sinema Derneği'nin organize ettiği Türkiye standı ise henüz festivalin başında olmasına rağmen birçok ziyaretçinin ilgi odağı oldu.

Yabancı film sektörü ile Türkiye arasında aracılık görevi üstlenen Ankara Sinema Derneği'nin koordinesindeki Türkiye standı, özellikle sektörden yabancı isimlerle Türkiye arasında bir buluşma noktası görevi görüyor.

Standın başında Ankara Sinema Derneği Başkanı Yönetmen Ahmet Boyacıoğlu bulunuyor. Ayrıca Sinema Genel Müdürlüğünden uzmanlar da yerli ve yabancı sektör temsilcilerine, Kültür ve Turizm Bakanlığının sinema konusundaki çalışma ve katkıları hakkında rehberlik hizmeti veriyor.

Türkiye'nin geçen yılki Altın Palmiye zaferinden sonra Türkiye standına ilginin artması bekleniyor

- Festivalde 2 Türk yönetmen var

Altın Palmiye için ana temada 19 filmin yarışacağı Cannes da bu yıl iki de Türk yönetmen yer alıyor. Ziya Demirel kısa metraj dalında "Salı" ile Deniz Gamze Ergüven ise "Yönetmenlerin 15 Günü" adlı paralel seçkide Fransız yapımı "Mustang" isimli filmiyle festivalde ödül arayacak.

 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler