YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı kuruluyor
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı kuruluyor
18 Haziran 2014 23:42
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik: "Marmaray kazılarında çıkan hiçbir arkeolojik buluntu kaçakçılığa konu olmadı; tüm buluntular İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü'nce koruma altına alındı"

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Marmaray kazılarında çıkan hiçbir arkeolojik buluntunun kaçakçılığa konu olmadığını; tüm buluntuların İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünce koruma altına alındığını bildirdi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı kurulmasına yönelik kanun tasarısının birinci bölümünde soruları yanıtlayan Çelik, Gelibolu'da çok başlılık olduğunu, Milli Savunma Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve kendi bakanlığı tarafından yapılan çalışmaların bulunduğunu kaydetti.

Gelinen noktada buranın tek elden yönetilmesinin zaruret halini aldığını belirten Çelik, "Onların yapamadığı neydi de biz bu tasarıyı getirdik  Birincisi, çok başlılık vardı, yetki çatışması ortaya çıkıyordu. İkincisi, altyapı ve üstyapıda pek çok unsur yerine getirilmesine rağmen buraya kültürel bir bakış açısıyla işlev verilemediği için bu işlevin verilememesi sonunda yapılmış işler tekrar başa dönüyordu. Bütün bunları tek bir elden yönetmek amacıyla bu Başkanlığın kurulmasına karar verilmiştir" dedi.

Çelik, köy yerleşim alanlarıyla ilgili mevcudu koruduklarını ve herhangi bir farklılık getirilmediğini söyledi.

Marmaray kazılarında çıkan hiçbir arkeolojik buluntunun kaçakçılığa konu olmadığını belirten Çelik, tüm buluntuların İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünce koruma altına alındığını kaydetti.

 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler