YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu mehter takımı bir ilk
Bu mehter takımı bir ilk
10 Şubat 2010 18:41
Ceyhan'da; Türk, Kürt, Roman ve Alevi vatandaşlardan oluşan mehter takımı kuruldu

Adana'nın Ceyhan ilçesinde yeni kurulan ve çoğu öğretmen ve esnaftan oluşan mehter takımı şehir merkezinde gösteri yaptı.
 

Ceyhan Kaymakamlığı öncülüğünde yeni kurulan Ceyhan Halk Eğitim Merkezi mehteran takımı içerisinde Türk, Kürt, Roman ve Alevi vatandaşların bulunması Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıdığı bildirildi. Ceyhan Halk Eğitim Merkezi mehteran takımında çeşitli müzik aletlerini çalan 19 öğretmen, esnaf ve sivil vatandaştan kurulu 33 kişi bulunuyor.
 

Kamuoyuna kendini tanıtan Mehteran Takımı, tarihi Abdulkadir Ağa Camii'nin önünde kısa bir gösteri yaptıktan sonra Atatürk ve Kızılay caddelerinde kortej eşliğinde yürüyüş yaparak Cumhuriyet Meydanı'na kadar geldi. Mehter takımının burada vermiş olduğu konsere ise vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.
 

Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Türkiye'nin hiçbir yerinde böyle içinde farklılıkları bir arada bulunduran bir mehter takımının olmadığını belirterek, "Bu mehter takımının içerisinde öğretmen ve esnaflardan olma özelliğiyle bir ilktir. Bizim kurduğumuz takımın ayrı bir özelliği var. Ve bu özellik ise takımın içerisinde farklı vazifeleri olan Türk, Kürt, Alevi ve Romen kardeşlerimizden oluşuyor. Bu amaçla farklılığa dayalı güçlü bir tablo ortaya çıkarttık. Osmanlılarda olduğu gibi mehteranın gücü farklılıklardan kaynaklanıyor." diye konuştu.
 

Osmanlıların bu farklılıkları bir araya getirerek güçlü bir tablonun ortaya çıktığını kaydeden Karakuş, "Türkiye'nin yapısındaki bu farklılıklar kavga ve ayrıştırma nedeni değil. İşte bizde bu birlik ve dirlik çerçevesi içerisinde güçlü bir tabloyu ortaya çıkarma konusudur. Biz de herkesi bir araya getirerek kardeşlik tablosu oluşturduk ve bunu bir güzellik haline getirdik. Mehteranın güzelliği bizim toplumsal yapımızın özelliğini yansıtıyor." şeklinde konuştu. CHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler