YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Böyle sanatçılık olmaz'
'Böyle sanatçılık olmaz'
14 Mayıs 2012 17:43
Devlet tiyatrolarının özelleştirilmesi ile ilgili karara bir eleştiri de Mustafa Erdoğan'dan geldi. Ancak Erdoğan'ın hedefinde sadece o karar değil o kararın muhattabı tiyatrocular da vardı...

Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan tiyatrolara devlet desteğinin sürmesi gerektiğini söyleyerek, ''Ancak tiyatrocuların da kendi kapalı dünyalarından çıkması gerekiyor. Devletten maaş alarak 8 dizide ayrı ayrı oynayarak sanatçılık olmaz'' dedi.

Anadolu Ateşi Çocuk Gösterisi Kıvılcım'ın tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan,tiyatroların özelleştirilmesine ilişkin görüşlerini paylaşırken, tiyatrolara devlet desteğinin sürmesi gerektiğini söyleyerek, ''Ancak tiyatrocuların da kendi kapalı dünyalarından çıkması gerekiyor. Devletten maaş alarak 8 dizide ayrı ayrı oynayarak sanatçılık olmaz'' diye konuştu.

Bunca zamandır devlet desteği almadıklarını belirten Erdoğan, ''Sen bir halk sanatı icra edersen karşılığı bulunur, ama klasiklerin bunun karşısında şansı yok maalesef. Ama izlenmiyor diye desteklenmemesi, işin sadece popüler alana kaymasına yol açar ki bu tehlikeli bir durum'' diye konuştu.

Çok yetenekli sanatçıların maddi imkansızlıklar nedeniyle sanatlarını icra edemediklerini dile getiren Erdoğan, sponsorluk sisteminin yaygınlaştırılmasını ve devletin sponsor olan firmalara farklı kolaylıklar göstermesini istedi.

Erdoğan, ''Ciddi vergi düzenlemeleri yaparlarsa büyük firmaları sponsorluğa özendirirler'' dedi.


-''Yılmaz doğru söylemiş''


Erdoğan, kardeşi Yılmaz Erdoğan'ın ezan sesinin filmlerde kullanılmaması eleştirisinin sorulması üzerine şunları söyledi:

''Yılmaz doğru söylemiş. Hassas bir dönem. Tiyatrocu arkadaşlarımızla da karşı karşıya gelmek istemiyorum ama bu güne kadar bizi sanatçıdan, halk danslarını sanattan saymazlardı. Maalesef, biz de bu konuda mağduruz.''


- ''Türkiye'nin ilk profesyonel çocuk grubu, Kıvılcım''


Erdoğan, Kıvılcım projesinin yurt dışında çok rağbet gördüğünü ifade ederek, Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayacağını söyledi.

Kıvılcım projesinde birlikte çalıştıkları çocuklarla aile gibi olduklarını söyleyen Erdoğan, ''Şu an 80 çocuğum var. Hepsine Atlas gözüyle bakıyorum'' dedi.

Erdoğan, Kıvılcım'ın Türkiye'nin ilk profesyonel çocuk grubu olduğunu ifade ederek,  4-12 yaşlarında 80 çocuktan oluştuğunu belirtti.

 Proje için iki yıldır çalıştıklarını kaydeden Erdoğan, Kıvılcım'da yer alan çocukların iki bin çocuk arasından sınavla seçildiğini bildirdi. Erdoğan, projede Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan 10 çocuk yer alırken, işitme engelli bir çocuğun da darbuka çaldığını söyledi.

Kıvılcım, Ankara ATO Congresium Gösteri Merkezi'nde 19-20 Mayıs tarihlerinde sahne alacak. (AA)

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler