YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bosna'da Sazgen Sazy konseri
Bosna'da Sazgen Sazy konseri
09 Şubat 2015 23:22
Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bu yıl 31'incisi gerçekleştrilen Saraybosna Kış Festivali kapsamında, "Sazgen Sazy Kazakistan Halk Çalgıları Eşliğinde Geleneksel Türk Dünyası Müzik Konseri" düzenlendi.

TÜRKSOY, Saraybosna Büyükelçiliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Yunus Emre Enstitüsü ve Keçiören Belediyesi'nin düzenlediği konsere, Saraybosnalılar ilgi gösterdi.

Tarihi Ulusal Tiyatro binasındaki konsere TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay da katıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Fırat Purtaş, buradaki konuşmasında, Türk dünyasının UNESCO'su olarak adlandırılan TÜRKSOY'un, 22 yıldır Türk dili konuşan halklar ve akraba topluluklar arasındaki kültürel ortaklığı ve gönül bağlarını güçlendirmek için faaliyet gösterdiğini belirterek, bu özelliğiyle Bosna Hersek'in kültür coğrafyalarının temel unsurlarından olduğunu kaydetti.

Daha önce Bosna Hersek'ten çok sayıda ressamı, fotoğraf sanatçılarını, dans topluluklarını Türkiye'de, Azerbaycan'da ve Tataristan'da misafir ettiklerini aktaran Purtaş, TÜRKSOY olarak ilk kez Bosna Hersek'te bir etkinlik düzenlediklerini vurguladı.

Purtaş, önceki gün de Saraybosna'da "Altaylar'dan Balkanlar'a Türk Dünyası Resim Sergisi" de açtıklarını hatırlatarak, bu tür etkinliklerle TÜRKSOY'un tanınırlığının Balkanlar'da daha çok artacağını ifade etti.

TİKA İnsan Kaynakları Daire Başkanı Dr. Zülküf Oruç da TİKA'nın sadece fiziksel projelere destek vermekle kalmayıp, bunun ötesinde kültür dünyasının da inşası yönünde çalışmalar yaptığını kaydetti.

Sazgen Sazy Kazakistan Halk Çalgıları Eşliğinde Geleneksel Türk Dünyası Müzik Konseri, Gorajde ve Mostar şehirlerinde de düzenlenmişti.

 

AA

Sazgen Sazy 3 Mayıs'ta İstanbulda İTÜ Maçka'da
 // Şule Kartal
Kazakistan-Türkiye ilişkilerinin 25. Yılına ithaf edilen konserler kapsamında “Sazgen Sazy Folklor ve Etnografya Topluluğu”, 3 Mayıs 2017 Çarşamba günü İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (İTÜ TMDK) BİSED Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak.“Sazgen Sazy”, kulağa hitap etmenin yanı sıra gösterişli kostümleri ve sahne estetikleri ile de göz dolduracak. Topluluk konserlerinde Türk halk müziğimizin en sevilen türkülerinden de örnekler seslendirecek.

...
29 Nisan 2017 Cumartesi 17:45
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler