YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bond 007, esnaf 000'
'Bond 007, esnaf 000'
24 Mayıs 2012 11:59
007 koduyla tanınan James Bond'un son filmi 'Skyfall'un çekimleri esnafa yaramadı.

Dünyaca ünlü James Bond serisinin son filmi ''Skyfall''un bazı sahnelerine ev sahipliği yapan Adana'da, bazı kesimler çekimlerin kentin tanıtımına katkı sunacağı umut ederken, bazı esnaf ise kapanan cadde ve sokaklar nedeniyle sıkıntılı günler yaşadıklarını belirtti.

Bugüne kadar 1,5 milyarın üzerinde seyirciye ulaşan James Bond filmlerine dünyanın çeşitli ülkeleri ve şehirleri ev sahipliği yaparken, serinin son filminin çekimleri için İstanbul'un yanı sıra Adana tercih edildi.

Yazar Ian Fleming tarafından 1952'de yaratılan ''007'' kodlu İngiliz ajanın maceralarının anlatıldığı James Bond serisinin son filmi ''Skyfall''un Adana çekimleri iki etapta tamamlanırken, yaklaşık 1 ay süresince kentin değişik noktalarında cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı.

Bu nedenle Adana esnafı ''007'' koduyla tanınan James Bond'un çekimlerinden beklediği ekonomik katkıyı bulamadı.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kazım Barışık, yaptığı açıklamada, James Bond filminin bir bölümünün Adana'da çekilmesinden dolayı bazı esnafların sıkıntılı günler yaşadığını, bu anlamda esnafa ekonomik bir katkısının olmadığını söyledi.

Barışık, filmin kültürel tanıtıma katkı sağlayabileceğine değinerek, şunları kaydetti:

''Bond filminin bir bölümünün Adana'da çekilmesinin bölgeye kültürel tanıtım manasında katkısı oluyor. Bunu bir dezavantaj olarak değerlendiremeyiz. Ben de film setinin çekimleri için kapatılan yolların olduğu yerde oturuyorum. Trafiğin kapatılması gibi bazı sıkıntılar çektik ama o sıkıntıları çekmeseydik bölgemizin tanıtımı da olmazdı. Fakat ekonomide bir katkıyı gördüm dersem yanlış söylerim. Nerede kaldılar, nerede yemek yedilerse oralarda bir etkisi oldu. Ama çekimlerin yapıldığı çevredeki küçük esnafa bir katkısı olmadı. Adana geneline de büyük katkısı olmadı.''


-''Her şey, herkesin yararına bir anda olmuyor''-


Adana Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Süleyman Sönmez de yolların kapatılmasından dolayı bazı esnafın mağdur olduğunu, ancak, bunun geleceğe dönük kazançlar getireceği düşüncesiyle bunun hoşgörüyle karşılanması gerektiğini belirtti.

Kentteki küçük esnafın çekimler nedeniyle mağdur olmuş olabileceğini anlatan Sönmez, ''Bölgemizin tanıtımı açısından güzel bir gelişme olsa da filmin çekilebilmesi için yolların kapatılmasından dolayı bazı esnaflarımız mağdur olmuş olabilir. Gönül ister ki bunlar olmasın'' dedi.

Olaya iyi tarafından bakılması gerektiğini aktaran Sönmez, şöyle devam etti:

''Her şey, herkesin yararına bir anda olmuyor. Mutlaka böyle bir projenin gerçekleştirilmesinde yolun kapanması gerekecek, yolun kapanmasından dolayı esnafın mağduriyeti olacak. Adana'da çekilen bölümlerini görmedik, nasıl yansıyacak bilmiyoruz. James Bond serisi 50 yıldır dünya genelinde ilgiyle izlenen sinema klasiğidir. Umut ediyorum ki Adana'nın olumlu görüntüsünü gösteren bir bölüm olur. Umarım çekimler sırasındaki esnafın kaybı film bittikten sonra kazanca döner. Esnaf çekim sürecinde sokakların kapatılması nedeniyle sıkıntılı günler yaşadığını kabullenelim. Ama, bunun gelecekte faydaya dönüşeceğini umut ediyoruz. Dünyada ilgi gören aktivitelerin Adana'da yapılmış, filmlerin bu kentte çekilmiş olmasını önemsiyorum. Tabii ki olumsuzluklar oldu, ama olumlu yönleri de olacağını umuyorum.''

Sönmez, özellikle bu tür yapımların ulusal bazda ülkenin tanıtımına olumlu katkılar sunabileceğini belirtti. AA

HAYIRLISI
 // FATİH YAĞIZ
komşuda pişiyor ama bize düşmüyor....
24 Mayıs 2012 14:49
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler