YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bin Yılın Ozanları" konseri
"Bin Yılın Ozanları" konseri
27 Ocak 2016 07:27
"Bin Yılın Ozanları" konserinde ünlü sanatçılar halk ozanı Karacaoğlan'ın türkülerini seslendirdi.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirilen konserde konuşan ünlü sanatçı Yavuz Bingöl, "Bin Yılın Ozanları" konser dizisi ile ayda bir kez müzikseverlerle buluşacağını belirterek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen'e teşekkür ediyorum. Tarihimizdeki ozanlarımızı yeni kuşaklara tanıtmak için bu projeyi başlattık" dedi.

Bingöl, 13. ve 20. yüzyıl arası yaşamış Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal, Yunus Emre, Bayburtlu Sümmani ve Gevheri gibi ozanların eserlerini ele alacağı konser dizisinin her bölümüne farklı sanatçıların konuk olacağını dile getirdi.

"Sevgi, barış türküleri seslendireceğiz"

Sinema ve tiyatro sanatçısı Olgun Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konserde Bingöl'ün misafiri olarak sahneye çıkacağını belirtti. Şimşek, "Tam da ülkemizin sevgi ve barışa çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde sahneye çıkıp asırlar önce sevgi, barış diyen ozanlarımızdan türküler seslendireceğiz" diye konuştu.

Ozanların her zaman sevgi ve birlik mesajı içeren eserler yazdığına dikkati çeken Şimşek, şunları söyledi:

"Söylediğimiz türküler umarım insanlarımızın ruhlarını havalandırır. Sevgi, arkadaşlık ki bunlar maalesef bugün içi boşaltılmış kelimeler. Umarım sahneden bu ruh ve duygu dinleyicilere geçer. Yüreğimizden hissederek söyleyeceğiz. İnsanlar eskiden acılarını, sevinçlerini muhabbetle, türkülerle paylaşırmış. Biz de bu boşluğu doldurmak için sahneye çıkıyoruz."

Oyuncu Oktay Kaynarca, türkülerin bir yolculuk olduğunu vurgulayarak, "Yavuz Bingöl'ün türkü yolculuğunda, onun ışığının yanında durmak istedik" dedi.

Şarkıcı Öykü Gürman ise konserde seslendirilen türkülerin hepsinin çok güzel olduğunu dile getirerek, "Her türkü dinlediğimde başka bir keyif, başka bir yolculuk benim için. Yavuz Bingöl de bana bu konuda çok fazla destek veriyor ve onun sayesinde birçok yeni türkü öğreniyorum" ifadesini kullandı. 

Yavuz Bingöl, Öykü Gürman, İsmail Altunsaray, Olgun Şimşek ve Oktay Kaynarca'nın sahne aldığı konserde şef Orhan Şallıel yönetimindeki Oda Orkestrası sanatçılara müziğiyle eşlik etti.

Konserde, halk ozanı Karacaoğlan'ın türküleri seslendirildi.


AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler