YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Banka hesabı kabardı!
Nobel Orhan Pamuk'un hayatını çok değiştirdi. Hem meşgul bir adam yaptı hem de ödül banka hesaplarına yansıdı...
Banka hesabı kabardı!
03 Ekim 2009 / 08:57 Güncelleme: 03 Ekim 2009 / 08:57

Orhan Pamuk, ''Nobel beni mutlu ve meşgul bir insan yaptı. Banka hesaplarım ve maillerim kabardı. Ama edebiyata ayırdığım zaman da arttı, daha büyük vaatlerim var'' diye konuştu.

Orhan Pamuk, İspanya'nın La Vanguardia gazetesinde bugün yayımlanan röportajında, yaşamını hem Türkiye'de hem de ABD başta olmak üzere yurt dışında ders vererek sürdürdüğünü anlattı. Pamuk, "Koruma taşımaktan kurtulmam gerekiyor" ifadesini kullandı.

"KEMAL" KARAKTERİ KENDİSİ Mİ?
"Masumiyet Müzesi" adlı kitabındaki Kemal karakterinin kendisi olmadığını belirten Pamuk, şunları kaydetti: "Benim Kemal olduğumu düşünenleri anlayışla karşılıyorum. Hayatımız çok benzer. Üst sınıfız, hayatın güzelliklerinin tadını çıkartıyoruz. İkimiz de bunu paylaşıyoruz, fakir bir ülkede zengin biri olmanın rahatsızlığı. O, kendi sosyal grubundan çıkıp, birey olarak ayrılıyor."

POLİTİKA KONUŞMAYA DEVAM
Ünlü yazar, "İstediği zaman politika konuşmaya devam edeceğini" ve bu özelliğinin de Kemal karakteri ile kendisini ayıran unsurlardan biri olduğunu belirterek, "Kemal'i sadece mutluluğu aramak ilgilendiriyor. Ben öyle değilim. Ben, mutluluğun hayatta her şey olmadığına inanıyorum. Hayatta mutlu olmaktan önce hedeflerini gerçekleştirmenin daha önemli olduğunu düşünen insanlar var" görüşünü dile getirdi.

MASUMİYET MÜZESİ'NDE ANLATILANLAR...
Orhan Pamuk, "Masumiyet Müzesi"nde anlatılanların, daha sonradan üzerinde oynanmış gerçek olaylar olduğunu ifade ederek, "Yaşamımda, sokaklarda gördüklerim. Bu kitabın içeriği, benim yaşadıklarımdan ve aile ilişkilerimden besleniyor" ifadesini kullandı.

Ayrıca, Orhan Pamuk, Nobel ödülünü kazandığında 1 milyon 370 bin dolar almıştı.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler