YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bal, Altın Ayı'yı kaptı
Bal, Altın Ayı'yı kaptı
20 Şubat 2010 23:27
''Bal'' filmi, 60. Berlin Film Festivali Berlinale'de ''Altın Ayı'' ödülünü kazandı.

Berlinale’nin Müdürü Dieter Kosslick ve Jüri Yöneticisi Werner Herzog, 60. Uluslararası Berlin Film Festivali’nin en önemli ödülü 'Altın Ayı'yı kazanan filmi takdim etti. 'Altın Ayı' ödülünü Türk Yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun 'Bal' adlı filmi kazandı.
 

Festivalde Babak Najafi, 'Sebbe' filmi ile 'en iyi ilk filmi' ödülüne layık görüldü. Bu film 'Generation' bölümünde gösterildi.
Festivalin 'Alfred-Bauer Ödülü' ise, Rumen yapımcı Florin Serban’a verildi. Serban, ayrıca, festivalin 'Grand Prex' ödülünü kazandı. Serban, bu ödülü jüri üyesi Renee Zellweger’in elinden aldı.
 

Çinli Jüri üyesi Yu Nan ise, 'en iyi senaryo' dalında 'Gümüş Ayı' ödülünü Çinli yönetmen Wang Quanan'a verdi. 'Tuan Yuan' filmi ile Berlinale’yi açan Quanan, bu ödülü 'Aparth Together' filmi ile kazandı.
 

Jüri yönetmeni Werner Herzog ise, 'en iyi aksiyon oyuncusu' dalında 'Gümüş Ayı'yı Rus Pavel Kostamarov’a 'Bu Yazı Nasıl Geçirdim' filminde oynadığı rol için verdi.
 

'En iyi erkek oyuncu' dalında 'Gümüş Ayı' ödülünü ise, Grigoriy Dobrıgin ve Sergey Puskapalis kazandı. Dobrıgin ve Puskapalis, 'Bu Yazı Nasıl Geçirdim' adlı filmin başrolünde oynamışlardı. Puskapalis, ilk rolünde bu ödüle layık görüldüğü için filmin yönetmeni Kostamarov’a teşekkür etti.
 

'En iyi kadın oyuncu' dalında 'Gümüş Ayı' ödülünü ise jüri üyesi Nureddin Farah takdim etti. Bu ödülü Japon 'Caterpillar' filminin başrolündeki Shinobu Terajima kazandı. Ödülü ise Terajima’nın yerine filmin yapımcısı Koji Wakamatsu aldı.
 

'En iyi yönetmen' dalında 'Gümüş Ayı' ödülünü ise jüri üyesi Jose Maria Morales, Roman Polanski’ye verdi. Berlinale'ye 'ev hapis cezasından' dolayı katılamayan Polanski, bu filmi 'The Ghost Writer' filmi ile kazandı. CHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler