YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Müezzinoğlu Nobel Ödülü alan Aziz Sancar hakkında konuştu
Bakan Müezzinoğlu Nobel Ödülü alan Aziz Sancar hakkında konuştu
08 Ekim 2015 16:09
Bakan Müezzinoğlu, Nobel Ödülü alan Aziz Sancar hakkında, "Hocamız Türk milletinin bir evladı olmaktan gurur duyuyor, bu ülke insanının neler yapabileceğinin güzel bir örneği" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülmesine ilişkin, "Aziz Sancar Hocamızın öz değerleri var. Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir evladı olmaktan onur ve gurur duyuyor" değerlendirmesinde bulundu.  

Müezzinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke adına uluslararası bir ödülün, Nobel'in alınmasının milletin onur kaynağı olduğunu vurgulayarak, şunları dile getirdi:

"Bu milletin evladının o ödülü alması onur kaynağımız, gurur kaynağımız oldu. Ben değerli hocamızı, Aziz Sancar Hocamızı milletim adına tebrik ediyorum. Gerçekten bu milletten, ailesi okur yazar olmayan sekiz kardeşten biri olarak bu ülkede ilkokulu, ortaokulu, liseyi ve tıp fakültesini bitiren, sonrasında da uluslararası bir eğitim ve araştırma yapabilen ve Nobel Ödülü'nü kimya dalında aldı. Ödülü kimya alanında aldı ama tıp alanında da çok büyük katkısı olacak bir araştırma ödülü bu. Bence bu ülke insanının neler yapabileceğinin çok güzel bir örneği."

Ödül sayılarının artması gerek

Müezzinoğlu, gençlere zaman zaman "Öz değerleri, öz saygısı ve öz güveni bulunan bir insan olun" tavsiyesi yaptığını dile getiren Müezzinoğlu, bunun en güzel örneğinin Prof. Dr. Aziz Sancar olduğuna dikkati çekerek, şöyle dedi:

"Aziz Sancar Hocamızın öz değerleri var. Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir evladı olmaktan onur ve gurur duyuyor. Bu milletin değerlerine sahip olmaktan onur ve gurur duyuyor. Öz saygısı var, saygınlığını koruyarak, değerleriyle bir bilim adamı olmanın mücadelesini veriyor. Öz güveni de 'dünyanın neresinde olursam olayım ben bir şeyler yapabilirim ve üretebilirim' diyebilen ve dünyanın sayılı ödüllerini bu millet adına alan bir hocamız."

Böyle ödüllerin çoğalması gerektiğine işaret eden Bakan Müezzinoğlu, "Biz de ülke olarak gerek Biyoteknoloji Enstitüsüyle gerek Kanser Enstitüsüyle bizim ülke insanımızın ülkemizdeki araştırmalarla  dünyaya zenginlik katabilecek ve dünyaya tıp alanında sağlık alanında ve farklı alanlarda bu milletin neler kazandırabileceğini göstermemiz lazım. Bunun öncülüğünü edebiyat dalında sayın Orhan Pamuk ile yakalamıştık. Şimdi bilim dalında, tıp alanında, kimya dalında aldı ödülünü ama esasında kanser tedavisinde, kanser ilacını üretilmesinde daha farklı bir tedavi yönetenlerinin kapısını açtı. Kendisini tekrar tebrik ediyorum. Milletim adına da teşekkür ediyorum" dedi.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler