YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan dizilere el attı!
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, tv dizilerine el attı. Dizileri daha kaliteli hale getirmek istediklerini söyledi.
Bakan dizilere el attı!
25 Şubat 2012 / 19:16 Güncelleme: 25 Şubat 2012 / 19:00

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, dizilerdeki sistemle ilgili bir çalışma başlattıklarını belirterek, ''Hem halkımızın şikayet ettiği dizilerde RTÜK'ü daha hızlı bir şekilde aramak ve oradaki hukuki süreci hızlandırmak hem de dizilerle ilgili süreci filmlerdeki gibi daha farklı yöntemlerle daha farklı kalitelere getirmek için de bir çalışma gayreti içerisindeyiz'' dedi.

Şahin, Antalya'nın Alanya ilçesinde partisinin ilçe teşkilatını ziyaret etti. Burada partililere hitaben konuşan Şahin, AK Parti'nin diğer partilerden farkının değişim olduğunu belirterek, halkın beklentilerinin farkında olduklarını söyledi.

Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi partisine ve kendisine hem Antalya'da hem de Alanya'da gösterilen ilgiden memnun olduğunu kaydeden Şahin, insanlara hizmet etmekten ve sessiz yığınların sesi olmaktan başka hiç bir hesapları bulunmadığını vurguladı.

AK Parti'nin 4 temel misyonla yola çıktığını belirten Şahin, ''Eğitimde, sağlıkta, adalette ve emniyette temeli sağlam oturtturmamız gerekiyordu. Yola çıkarken koyduğumuz yasakları kaldırma, yolsuzluğu ve yoksulluğu azaltma bizim en önemli misyonlarımızdan bir tanesiydi. Her birinin üzerinde çok önemli değişim iradesi gösterdik'' dedi.

En büyük gücü halktan aldıklarını dile getiren Şahin, ''Yeni koyduğumuz hedeflere ulaşabilmemiz için ekonomik kalkınmayı güçlü bir şekilde devam ettirmemiz gerekiyor. Biz toplumsal huzur ve barışı, ekonomik kalkınmayı ve demokratikleşmeyi, hukuk devleti olmayı öne almış, irade beyan etmiş bir partinin elemanlarıyız'' diye konuştu.

Dünyada, 2008 yılında ekonomik kriz çıkmasına rağmen Türkiye'nin bu durumu fırsata dönüştürdüğünü belirten Şahin, ''Çünkü geminin başındaki kaptan, biliyorsunuz kaptanın kalitesi fırtınalı zamanlarda belli olur bu tecrübeyle, bu vizyonla, bu ufukla ne şekilde gemiyi yöneteceğini gördü, bu durumu bir fırsata dönüştürdü'' diye konuştu.

AK Parti'nin çok iş yaptığını ancak hedeflerinin hiçbir zaman bitmeyeceğini de anlatan Şahin, şunları kaydetti:

''Önce kişi başına düşen milli gelirimizi hızla iki katına çıkarmak durumundayız, bunu yapacağız. Hukuk devleti olacağız. Çetelerle, mafyalarla, karanlık güçlerle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Milli iradeyi hakim kılacağız. Bu ülkenin evlatları bu ülkeyi yönetecek. Kapalı kapılar ardında bu ülke yönetilmeyecek. Bu ülke, Ergenekonlarla, çetelerle yönetilmeyecek. Anadolu bu ülkeyi yönetecek. Biz bu iradeyle yolumuza devam ediyoruz.''

Türkiye'de 2 yıl sonra yerel seçim olduğunu hatırlatan Şahin, yerel yönetimlerin önemine dikkati çekerek, şimdiden çalışmaya başlamak gerektiğini söyledi. 
 
Kadına yönelik şiddetle mücadele
 
Bir gazetecinin, ''Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Yasa Tasarısının Meclis'e gelmesiyle ilgili düşünceleriniz neler-'' sorusu üzerine Şahin, şunları söyledi:

''Orada çok temel bir yasamız var. Şiddetle mücadeleyle ilgili. Hem koruyucu, önleyici tedbirler, hem koruyamadığınız ve önleyemediğiniz zaman nasıl müdahale edilecek, yaşam hakkı nasıl korunacak- Derhal müdahalede mülki amirlerimizin görevi nedir- Savcılarımızın, aile mahkemesi hakimlerimizin görevi nedir- Bunların hepsi çok net ve detaylı bir şekilde yasal altyapıyı kuvvetlendirmiş. Bakanlığımızın şu anda önemli bir koordinasyon görevi var. İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, hep beraber çalışan yeni bir sistem var. Biz de hukuki temelde, mali yardımdan tutun her türlü rehabilitasyon mekanizmasını koruyacak şekilde, şiddet gören kadınlarımızın önce hızlı bir şekilde, iş imkanı bulacağı şekilde, her türlü desteği, hukuki desteği, psikolojik desteği vereceğimiz büyük bir altyapıyı oluşturduk. Hukukun yanında uygulamalar da önemli. Bir taraftan hem sığınma evlerinin sayısını arttırıyoruz, hem kapasiteleriyle beraber kalitesini de arttırıyoruz. Bu iş bir değişim, dönüşüm ve yönetme meselesi.'' 
 
''Zihinsel dönüşümünü önemsiyoruz''

 
''Birey olarak, koruyucu ve önleyici tedbirler olarak kız çocuklarımızın okullaşmasını, ekonomik desteğini almasını önemsiyoruz'' diyen Şahin, şunları kaydetti:

''Erkeklerimizin kadın ve insan hakları üzerindeki zihinsel dönüşümünü önemsiyoruz. Bir bütün olarak da yasal altyapıyı, hukuki temel altyapıyı oluşturuyoruz. Yasayı incelediğiniz zaman şu ana kadar çıkmış, dünyadaki, (Türkiye'de değil), en kapsamlı, en koruyucu bir yasa olarak karşımızda. Çok çalıştık. İşin bütün muhataplarıyla, hem kamu kurum ve kuruluşlarıyla, hem sivil toplumla, barolarla, aile mahkemesi hakimleriyle, herkesle, herkesin bakışına göre yasayı oluşturduk. Çıkaracağımız yasa yaşam hakkını koruyan, kadınımızın yaşam kalitesini yükselten ve şiddetle mücadelede önemli bir devrim olacak.'' 
 
Dizilerle ilgili çalışma
 
''Kadına şiddet konusunda Şefkat-Der'in (kadınlar silahlansın) diye bir çağrısı vardı. Bu çağrıya dizi filmler uydu. Dizilerde kadınlar birbirlerini bıçaklıyorlar. Bu konuda ne diyeceksiniz-'' şeklindeki soru üzerine Bakan Şahin, şöyle konuştu:

''Şefkat-Der'in bu çağrısını şiddetle kınıyorum. Bizim silahla işimiz yok. Biz sevgiyle bu işleri çözeceğiz. Şiddet, şiddeti doğurur. Kesinlikle kabul etmiyorum. Dizilerdeki sistemle ilgili de bir çalışma başlatıyoruz. Hem halkımızın şikayet ettiği dizilerde RTÜK'ü daha hızlı bir şekilde aramak ve oradaki hukuki süreci hızlandırmak, hem de dizilerle ilgili süreci filmlerdeki gibi daha farklı yöntemlerle daha farklı kalitelere getirmek için de bir çalışma gayreti içerisindeyiz.''

Bakan Şahin, ''Şiddet içeren filmler engellenecek mi ya da yasaklanacak mı-'' sorusuna da ''Halkın taleplerine göre hareket ediyoruz. Halk şikayet ediyor, biz de çözüm makamıyız, çözmeye çalışıyoruz'' yanıtını verdi. (AA)

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler