YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aziz Sancar Genetik Araştırma Merkezi açıldı
Aziz Sancar Genetik Araştırma Merkezi açıldı
20 Mayıs 2016 05:41
Ankara'nın Mamak ilçesinde yapımı tamamlanan Aziz Sancar Genetik Araştırma Merkezi, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ve Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar'ın katılımıyla açıldı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Gençlere akıl terinin de ne olduğunu şimdiden kavratabilirsek, akıl terinin kutsallığına onları yönlendirebilirsek, inanıyorum ki alın teri ile birlikte akıl terinin de katkılarını ülkemize, milletimize ve insanlığa kazandırmış olacağız." dedi.

Müezzinoğlu, Mamak ilçesinde yapımı tamamlanan Aziz Sancar Genetik Araştırma Merkezinin, Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar'ın da katılımıyla gerçekleştirilen açılışında konuşma yaptı.

"Çok değerli hocamız" şeklinde hitap ettiği Sancar'ın son dönemde milletin öz güvenine dünya çapında en büyük katkıyı sağladığını ifade eden Müezzinoğlu, Sancar'ın aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devletinin adının, bilim alanında dünya çapında güçlü bir şekilde anılmasına ve konuşulmasına da vesile olduğunu anlattı.

Alın teri kadar akıl terinin ürünleri dolayısıyla da Sancar'la onur ve gurur duyulduğunu vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, "Onun bu başarısından gençlerin alması gereken en büyük mesaj olarak; akıl terlerini mutlaka akıtmaları, yaşam felsefelerine koymaları gerektiğine inanıyorum." değerlendirmesini yaptı. 

Aziz Sancar'a teşekkür

Dünya çapında ödül almış ve milletin bir evladı olan Aziz Sancar'ın adının merkeze verilmesinin önemli olduğuna işaret eden Müezzinoğlu, Sancar'a da merkeze adının verilmesine izin verdiği için teşekkür etti.

Müezzinoğlu, 20 milyon gencin eğitim sürecinde olduğu bir ülkenin yöneticileri olduklarını belirterek, şöyle devam etti:

Aziz Sancar gibi bu milletin evlatları dünya çapındaki laboratuvarlarda yaptıkları araştırmalarla ödüller alırken, bu milletin bir kısım evlatları da Türkiye'de yaptıkları çalışmalarla, araştırmalarla bu yarışın içinde güçlü yerlerini alacaktır. Buna inanıyorum. Bu milletin fıtratı, değerleri bu anlamda yeterlidir ve bunu sağlıklı şekilde geleceğe taşıyabilirsek 5-10 yıl sonra dünyaya da sunabileceğimiz bilim alanında zenginliklerimiz daha çok olacaktır."

"Merkezden Nobel'ler çıkabilir"

Aziz Sancar ise konuşmasına, kendisine bu onuru verenlere teşekkür ederek başladı.

Türkiye'ye geldiğinden beri çok sevgi ve takdir gördüğünü dile getiren Sancar, "Sizlere çok minnettarım. Sizlere, bu merkeze layık olmaya çalışacağım, bu merkezin başarılı olması için elimden geleni yapacağım.

İnşallah bu merkezde çok önemli buluşlar olur ve merkezde yapılan araştırmalar, buluşlar Türk ve dünya insanının sağlığı için önemli olur. Nobel'ler çıkabilir buradan, çıkmasa bile halkımıza, insan sağlığına burada hizmet edersek görevimizi yapmış oluruz." diye konuştu.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler