YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Attila İlhan anıldı
Şair Attila İlhan, ölümünün 5. yılında, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikle anıldı.
Attila İlhan anıldı
16 Ekim 2010 / 18:45 Güncelleme: 16 Ekim 2010 / 18:46

Etkinlik kapsamındaki ''Attila İlhan'ı Anmak'' başlıklı panelde konuşan şairin kardeşi Çolpan İlhan, Attila İlhan'ın, Cumhuriyet'in 80 yıllık tarihinin 60 yılında yazı yazan bir aydın ve eylem adamı olduğunu söyledi.

Attila İlhan'ın şiirlerini ya da yazılarını şu veya bu nedenle okumayan neredeyse hiç insan olmadığını ifade eden Çolpan İlhan, ''O, bir kavga adamıydı. Görüşleri net, kafası aydınlık, yaratıcı gücünü bu topraklardan alan bir yurtseverdi'' diye konuştu.

Çolpan İlhan, ağabeyinin, batı ve doğu edebiyatına hakim, insanlığa ve Türk ulusuna bağlı bir yazar olduğunu belirterek, ''O, sizler onun dostu oldukça yaşayacak. Bu millet var oldukça şiirleri bir bayrak gibi dalgalanacak'' dedi.

Gazeteci-yazar Ahmet Oktay, yapımcı Nedret Çatay ve Başkent Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yakup Çelik'in, İlhan'ın yazın alanındaki görüşlerini ve hatıralarını anlattığı etkinlikte, şairin kendi sesinden şiirleri dinletildi.

Etkinlik, Attila İlhan'ın, ''Ali Kaptanoğlu'' takma ismiyle senaryosunu yazdığı, Ömer Lütfi Akad'ın ''Yalnızlar Rıhtımı'' filminin gösterimiyle son buldu. AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler