YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Asker, AK Parti'yi güçlendirdi"
"Asker, AK Parti'yi güçlendirdi"
26 Ağustos 2009 10:14
"Askeriyenin siyasete müdahalesi, halkın oyunu islami partilere vermesine neden oluyor"

Pamuk, askerin siyasete karışmasından dolayı, halkın AK Parti'ye yöneldiğini savundu.
Rusya Timeout Moskova dergisine konuşan Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu cumhuriyet felsefesindeki laiklik anlayışı ile askeriyenin laiklik anlayışının birbirinden çok farklı olduğunu söyledi. Pamuk, askerin siyasete karışmasından dolayı, halkın AK Parti'ye yöneldiğini savundu.


Bu Türkiye’nin çelişkisi


Türkiye'de bazı çevreler tarafından "laikliğin tek yolu askeriyenin siyasete aktif müdahalesi" olarak düşünülmesinin çok yanlış olduğunu anlatan Pamuk, "Maalesef şu an asker tarafından desteklenen laiklik anlayışı ile Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu laiklik arasında dağlar kadar fark var" dedi.


Bu durumu "Türkiye'nin çelişkisi" olarak niteleyen Pamuk, laikliğin askeriyenin siyasete aktif müdahalesi olarak düşünülmesinin çok yanlış olduğunun altını çizdi.


Siyasete müdahale çok


Pamuk, "Halk bunu anlıyor. Bu yüzden geçtiğimiz seçimlerde, askeriyenin ciddi müdahalesine karşı, halk bu müdahaleye protestosunu İslami partiye oyunu vererek gösterdi. Büyük çoğunlukla insanlar İslami partilere oy vermelerinin nedeni, askeriyenin siyasete aşırı derecede müdahalesinden kaynaklanıyor" diye konuştu. Türkiye'de henüz fikir ve ifade özgürlüğünün olmadığını de ifade eden Pamuk, "Türkiye bu değişikleri kendi başına yapabilecekse o zaman AB'ye ihtiyacımız kalmazdı" dedi.


Bugün

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler