YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Aşk Yağmuru'na ne olacak?
Belediyenin müstehcen bulduğu Aşk Yağmuru heykeline mahkemeden karar çıktı.
'Aşk Yağmuru'na ne olacak?
29 Mart 2010 / 16:49 Güncelleme: 29 Mart 2010 / 16:49

Antalya'nın Kemer İlçesi'de MHP'li Belediye Başkanı tarafından 'müstehcen' olduğu gerekçesiyle yerinden kaldırılan, tepkiler üzerine de bir parka konulan 'Aşk Yağmuru' heykeliyle ilgili açılan davada mahkeme, heykelin ilk yerine konulmasına karar verdi. 
 

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, mahkeme kararına saygılı olduklarını belirterek, bir üst mahkemeye gideceklerini söyledi. Başkan Gül, sanata ve sanatçıya karşı olmadıklarını belirterek, "Bizim sorunumuz heykel değil, heykelin konulduğu yerdir. Kemer'in meydanına çıplak bir kadınla erkeğin heykelin konulmasını doğru bulmuyorum" diye konuştu. 
 

CHP DÖNEMİNDE YERLEŞTİRİLDİ 
Kemer ilçe merkezindeki Çınarlı Kavşağı'na 2007 yılında, dönemin Belediye Başkanı CHP'li Hasan Şeker tarafından yerleştirilen Zafer Sarı imzalı 'Aşk Yağmuru' heykeli, 29 Mart seçimlerinde başkan seçilen MHP'li Mustafa Gül tarafından iş makineleriyle kaldırıldı. Heykeli 'müstehcen' bulduğu için söktürdüğünü belirten Başkan Gül, tepkiler üzerine üç ay sonra Kuğulu Park'ın içindeki havuza yerleştirdi. Heykeltraş Zafer Sarı'nın avukatları, heykelin yerinden kaldırılması ve sanatçının izni olmadan başka bir yere konulmasıyla ilgili Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'ne iki ayrı dava açtı. Heykeltıraş Zafer Sarı, mahkemede şunları söyledi: 
 

"Heykelde bir adamın, bir kadını kendisinden yukarı kaldırıp yücelten bir yönü vardı. Altta ise havuzun üzerinde kimsenin fark etmediği, herkesin sıradan çubuklar zannettiği o demirlerle 'Kemer' yazılıdır. Yani heykel iki bölüm halinden oluşmaktaydı. Ancak şimdi heykel ikiye ayrılmış vaziyette. Alt bölümü kavşakta, üst kısmı ise parkta. Heykel ile havuz bir bütündü. İkiye bölündü. Bunu birleştirmeleri gerekiyor. Saddam heykeli gibi eserimin de boynuna ip geçirip söktüler. Bu kabul edilebilir bir şey değil." 
 

İKİ DAVA BİRLEŞTİRİLDİ 
Heykelin yerinden kaldırılması ve sanatçının izni olmadan başka bir yere konulmasıyla ilgili açılan iki ayrı dava birleştirilerek görülüp karara bağlandı. Antalya 2'nci Bölge İdare Mahkemesi, heykelin, aynı konsept içinde aynı yerine konulmasına karar verdi. Heykeltıraş Zafer Sarı'nın avukatı Zeki Kahraman, açtıkları davayı kazandıklarını belirterek, "İlk davamız heykelin yerinden sökülmesiyle ilgiliydi. Bu davayı açtıktan sonra 'Aşk Yağmuru'nu başka bir parka götürüp diktiler. Ancak heykel, havuz ve havuzun kenarında yazan (Kemer) yazısı ile bir bütündü. İkinci davamız da yerine dikilmesiyle ilgili oldu. Birleştirilen davada mahkeme 'Aşk Yağmuru'nun ilk yerine, havuzun içine dikilmesine karar verdi" diye konuştu. 
 

SANATA KARŞI DEĞİLİZ AMA ÜST MAHKEMEYE GİDECEĞİZ 
Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ise yaptığı açıklamada, "Basına bir malzeme lazımdı ve heykelle bunu buldu kullanıyor"dedi. Başkan Gül,  "Biz sadece heykelin konulduğu yer konusunda itirazımız oldu ve kaldırdık. Kemer'in Atatürk Caddesi gibi bir yerine çıplak bir kadın ile çıplak bir erkeğin heykelinin konulmasının doğru olmadığını ilk yapıldığı gün söyledik ve göreve gelince kaldırdık. Mahkeme bir karar vermiştir bu karara saygılıyız ama bilinmelidirki her mahkemenin bir üst kurulu vardır. Bizde buraya gideceğiz"dedi. İHA
 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler