YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşık Veysel ölümünün 40. yılında anıldı
Aşık Veysel ölümünün 40. yılında anıldı
05 Nisan 2013 10:36
Beylikdüzü Belediyesi ünlü halk ozanı Aşık Veysel’i ölümünün 40. yılında Cengiz Özkan’ın seslendirdiği, büyük ozanın türküleriyle andı.

 

Aşıklık geleneğinin son temsilcilerinden büyük halk ozanı Aşık Veysel vefatının 40. yılında Türk Halk Müziği sanatçısı Cengiz Özkan’ın yorumuyla, kendi türküleriyle anıldı.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa Beylikdizi Kaymakamı Mesut Demirkol, Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, Aşık Veysel’in torunu Çiğdem Özer ve çok sayıda kişi katıldı. Program, Aşık Veysel’in acılarla geçen ve birbirinden değerli şiirlerini kaleme aldığı yılları konu alan sinevizyon gösterimiyle başladı.

Sinevizyon gösteriminin ardından konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, Aşık Veysel’in değerlerine sahip çıkarak Aşık Veysel’in yaşayacağını dile getirerek, “Aşık Veysel ölmedi, yaşıyor. Öyle bir yaşam sürmeli ki, ölünce ölmemeliyiz. Aşık Veysel’i minnetle, şükranla anıyorum. Nur içinde yatsın, mekanı cennet olsun inşallah” dedi.

Başkan Uzun, Aşık Veysel’in her daim toplumu ve insanları kardeşliğe vurgu yaptığını belirtti. Herkesin Hz. Adem’in çocukları olduğunu ifade eden Başkan Uzun, “Çiğdem Hanım Aşık Veysel’in torunu, bende akrabasıyım. Umuyoruz ki Aşık Veysellerimizden, geçmişteki değerlerimizden istifade ederiz” şeklinde konuştu.

Cengiz Özkan, türkülerle ustasını andı

Dedesi öldüğünde henüz hayatta olmadığını belirten Aşık Veysel’in torunu Çiğdem Özer ise, “Yine de kendimi şanslı hissediyorum. Onu sadece kitaplardan değil, annemin, babamın, teyzelerimin, dayılarımın hatta Gülizar ninemin anlattıklarıyla tanıyorum. Dedem bir şairmiş ama bir toprak adamı, bir üretici, bir köylü olmuş” diye konuştu.

Dedesinin mirasına her kesimden insanın sahip çıktığının altını çizen Özer, Beylikdüzü Belediyesi’ne de düzenledikleri anma programından dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından sahne alan Halk Müziği Sanatçısı Cengiz Özkan salonu hınca hınç dolduran konuklara unutulmaz dakikalar yaşattı.Aşık Veysel’in birbirinden güzel türkülerini seslendiren Özkan’a salonda bulunanlar da eşlik etti.

Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Başkan Yusuf Uzun’a bağlama hediye etti. Bağlamayı eline alan Başkan Uzun, gelecek yıl Aşık Veysel’i anma etkinliklerinde bağlamayı çalarak türkü okuyacağını söyledi.

 

İHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler