YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşık Veysel anıldı
Aşık Veysel anıldı
22 Mart 2013 09:18
Büyük halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 40. yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikle anıldı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki etkinliğe, Aşık Veysel'in akrabaları, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, İl Müftüsü Rahmi Yaran ile sanatçı Nuri Sesigüzel'in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Aşık Veysel'in torunlarından Çiğdem Özer, büyük ozanın, kavgaların son bulması, halkın birlik ve beraberlik içinde yaşaması için sazının teline vurduğunu kaydetti.

Aşık Veysel'in din, dil, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeksizin insan onurunu, insan olmayı her şeyin üzerinde tuttuğunu ifade eden Özer, ''Dinlerin, mezheplerin, inançların alabildiğince birbirine hoşgörüsüz davrandığı günümüzde Aşık Veysel'in bu kavgaların son bulması, halkımızın birlik ve beraberlik içinde yaşaması için yıllar önce söyledikleri, bugün de bizim yolumuzu aydınlatmalı ve bize rehber olmalıdır'' diye konuştu.

Aşık Veysel'in isminin parklara, okullara verildiğini ve kendisi için bugüne değin yapılanlara minnettar olduklarını kaydeden Özer, tören için Büyükşehir Belediyesi'ne de teşekkür etti.
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet de Aşık Veysel'in Türkiye'nin kültür hayatı için büyük önem taşıdığını dile getirerek, ''Aşık Veysel demek hoşgörü demektir. Birlik ve kardeşlik demektir. O, ayıran değil birleştirendir. Geçmişi alarak geleceğe doğrulan bir fenerdir Aşık Veysel, örf ve adeti, ananeleri sevdirendir'' diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen ise Aşık Veysel'in Türkiye'ye yol gösteren isimlerden olduğunu söyledi.

Törende, Can Dündar'ın Aşık Veysel için hazırladığı belgesel gösterildi. Halk müziği sanatçısı Cengiz Özkan, Aşık Veysel'in eserlerinden oluşan bir konser verdi. Büyük beğeni toplayan Özkan, uzun süre alkışlandı. İlk kez Cengiz Özkan'ı bu konserde dinleyen sanatçı Nuri Sesigüzel ise gözyaşlarına hakim olamadı.

Sesigüzel, konser öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Aşık Veysel ile 1962'de tanışma fırsatı bulduğunu belirterek, kendisi için bu gecenin çok anlamlı olduğunu söyledi.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler