YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Araplar bu dizilere bayılıyor
Araplar bu dizilere bayılıyor
Araplar bu dizilere bayılıyor
01 Haziran 2008 / 12:44 Güncelleme: 01 Haziran 2008 / 00:00

Hamas'ın kontrolü ele aldığı 2006 yılının Haziran ayından itibaren büyük sıkıntıların yaşandığı Gazze'de abluka altındaki halk, Türk dizileriyle stres atıyor. Türkiye'de "Ihlamurlar altında" ve "Gümüş" adlarıyla yayınlanan Türk dizileri, Gazze'de halkın en büyük eğlencelerinden olurken, abluka altındaki Gazze'de Türk dizileriyle birlikte Türk müziğine de büyük ilgi var. Arap dünyasının ünlü kanallarından MBC kanalında saat 16.00 da yayınlanan "Ihlamurlar Altında" isimli dizi, Kayıp Yıllar(Senavatül Daya) adında yayınlanırken, Gümüş dizisinin yeni ismi ise "Nour" olarak değiştirilmiş durumda. Halk dizilerin başrollerinde oynayan Türk aktörlere büyük hayranlık duyarken, Gazzeliler işsizlikle beraber dizi seyretmekten başka yapacak bir şey olmadığını da söylüyor. Gazze'de cd ve kaset satışı yapan bir mağazanın sahibi Nail Zekkeriya, şu anda Türk müziklerine olan ilginin daha arttığını söyleyerek, "Bizim, Türkiye'den gelen kasetleri isteyen bir çok müşterimiz var. Bu dizilerin ardından bir çok kişi bu tür müzikleri istemeye başladı ve bir çok insan Türk kültürüne ilişkin şeyleri almaya çalışıyor" dedi. Filmleri takip ettiğini söyleyen Ebu Abit Muhtariye de, "Bir çok insan çoluk çocuk, yetişkinler Türk filmlerini takip ediyor. Özellikle Nour(Gümüş) filmine karşı yoğun ilgi var.  Arap kültürü ve Türk kültürü birbirine benziyor. Onlar da bizim gibi Müslüman. Türk kültürü bizimkine yakın, onlar da bizim gibi gelenekleri var ve aynı sorunları yaşıyorlar.T ürk filmleri çok başarılı, zaten Arap kanalları da onları o yüzden gösterime sunuyor." diye konuştu. Türklerle Araplar arasında bir çok ortak nokta olduğunu anlatan Nour Attavi isimli Filistinli de, işsizliğin dizilerin takip edilmesini etkilediğini belirterek, "Şu anda Gazze'de ve Filistin'de iş yok güç yok herkes evinde. Biz de, Türk dizilerini takip ediyoruz. Onlar da çok başarılılar. Arap ve Türkler dizileri arasında bir çok ortak nokta var." İfadesini kullandı.


Muhammed Evval isimli Filistinli de, "Biz, Türk dizilerini seyrediyoruz çünkü aktörler ve görüntüler çok iyi. Aynı zamanda dizilerin hikayelerini de beğeniyoruz." ifadesini kullanıyor.


Türk televizyonlarında büyüj ilgi gören Gümüş Arap televizyonlarında da reyting rekorları kırıyor. On gün önce Dubai'ye giden dizinin oyuncuları da halktan büyüj bir ilgi görüyor. Polisler bile görevlerini bırakıp televizyon ekranına kilitleniyor...

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler