YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aral'dan ilginç belgesel
Aral'dan ilginç belgesel
06 Haziran 2010 10:56
Gazeteci Coşkun Aral, en önemli tüketim maddesinin belgesel filmini çekmeye hazırlanıyor.

Gazeteci-Yazar Coşkun Aral, en önemli tüketim maddesi olan ekmeğin ilk insandan bu yana yolculuğununu anlatan bir belgesel hazırladığını belirtti.

''Annemin Yemekleri'' kitabının tanıtımı için Hatay'a gelen Aral, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yemek konusunda inanılmaz bir zenginliğe sahip olduğunu ve bunun korunması gerektiğini söyledi.

Her şehrin yöresel yemekleriyle ilgili bir envanter çalışması yapması gerektiğini ifade eden Aral, birçok lezzetin başkaları tarafından sahiplenildiğini ya da zamanla unutularak yok olduğunu kaydetti.

Özellikle yeni yetişen kuşağın obeziteyle sonuçlanan hazır yemek alışkanlığından uzaklaşması ve yöresel tatlara ilgi göstermesi gerektiğini vurgulayan Aral, bu konuda herkese büyük görev düştüğünü söyledi.

Annesi Nilüfer Aral'ın tariflerinin yer aldığı Türkiye'nin farklı bölgelerine ait 37 yemek çeşidinin yer aldığı kitabıyla bir lezzet yolculuğuna çıktığının altını çizen Aral, bunun hazırlık çalışmaları süren ''ekmek''le devam ettiğini belirtti.

Aral, bu konuda gelecek kuşaklara doğru bilgi ve belgeyi aktarmayı amaçladığını, bu anlamda ekmek belgeselinin çok önemli olduğunu söyledi.

Bir ekmek firmasının desteğiyle hazırlanan belgeselin sonbaharda biteceğini ifade eden Aral, şöyle devam etti:

''Anadolu'nun az bilinen ya da bilinmeyen yemeklerini birbiriyle harmanlayarak annem Nilüfer Aral'ın tarifleri ve eşim Müge Aral'ın fotoğraflarıyla 'Annemin Yemekleri' kitabını hazırladım. Bu kitap bir arayışın ürünüydü. Çalışma, damak tadı, kültürel zenginlik ve yemek çeşitliliği açısından Türkiye'nin önemli kaynak kitaplarından biri oldu. Kitaba gösterilen ilginin ardından, lezzetlerle ilgili çıktığım yolculukta yemekten sonra ekmeğin serüvenine el attım. İlk insandan bu yana ekmeğin pişirme yöntemlerini, çeşitlerini araştırdım. Buğdayın ıslahından ekmeğe dönüşmesine kadar olan uzun süreci en ince ayrıntısına kadar ele aldım. Toplumu yanlış bilgilendirmemek ve sağlıklı ekmek tüketimini sağlamak amacıyla belgesel için bilim adamlarından da destek aldım. Hazırlık çalışması devam eden belgeselimiz sonbahara kadar tamamlanacak ve İZ TV'de yayımlanacak. Amacım, unutulmaya yüz tutan lezzetlerimizin yok olmasının önüne geçerek, gelecek kuşaklara bir şeyler bırakabilmek.''

Aral, belgeselin ardından fotoğrafların da yer aldığı bir ekmek kitabı hazırlayacağını kaydetti.


-BİLGİ SAVAŞINI KAZANACAĞIZ-


Televizyonlarda bilgiden uzak, kolay para kazanma yollarıyla ilgili çok fazla program olduğunu belirten Aral, şu an belgesel yapımıyla bunlara karşı bir savaş verdiğini söyledi.

Televizyonun yıpratıcı özelliğinin gençler başta olmak üzere birçok kişiyi belgeselden koparttığını vurgulayan Aral, ''Amacım, etik kurallardan uzaklaşmadan, toplumun yaşam kalitesini yükseltmeye çalışan ve insanları meraka sürükleyen programlar yapmak. Bu doğrultuda yıllardır ekibimizle birlikte bir savaş veriyoruz. Bu savaşı ben göremesem de bir gün mutlaka kazanacağız'' diye konuştu.
AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler