YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antalya'da Coppola'ya büyük ilgi
Antalya'da Coppola'ya büyük ilgi
15 Ekim 2009 22:51
En 'Baba' yönetmen Antalya'da kendisine gösterilen ilgi karşısında şaşkın

Dünyanın en önemli yönetmenlerinden birisi olan "Godfather" gibi unutulmaz filmlere de imzasını atan festivallerin bol ödüllü yönetmeni Francis Ford Coppola Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyareti kapsamında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile biraraya geldi.

Bakanlık Opera Binasında Bakan Günay ile biraraya gelen Coppola basın mensuplarının gösterdiği yoğun ilgi karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Coppola, "Birşeye mi seçildim? Seçimleri mi kazandım?" diye espri yaptı. Bakan Günay, dünya sinemasının çok önemli yönetmenlerinden Coppola ve eşini Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, "Sanıyorum bir hafta kadar ülkemizde kalacaklar. Türkiye'de film alanında çok önemli gelişmeler var son yıllarda. Belki kendileri de burdaki incelemelerden sonra umarım Türkiye'de bir film çekmeye karar verirler. Bunu çok temenni ederim" dedi. Coppola da basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Türkiye'de bir film çekmeyi düşünüp düşünmediğinin sorulması üzerine Coppola, "Bir süreliğine zaman geçirmeye geldim. Ankara'da bulunmamıştım İstanbulu ziyaret etmiştim. Çok güzel çok sıradışı bir şehir olduğunu biliyorum. Şehrin tarihini biliyorum. Ziyaret etmek için Türkiye'yi sevdiğim için geldim. Film çekmek gibi bir durum şu an için yok" dedi. Oscarlı yönetmen Roman Polanskinin 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ettiği iddiasıyla gözaltına alınmasına ilişkin bir soru üzerine Coppola, "Adil ve iyi bir şekilde çözüme kavuşturulmasını ümit ediyorum" diye cevap verdi. Türk sinemasının dünyadaki yerini nasıl gördüğüne ilişkin bir soru üzerine de Coppola, "Bu seyahetimde bu konuyla ilgili daha fazla şey öğrenmek de istiyorum" dedi. Türkiye'de bir film çekmesi durumunda Türk bir oyuncuya filminde yer verip vermeyeceğinin sorulması üzerine Coppola, "Eğer Türkiye'de bir film yaparsam hem aktör hem de aktris aynı şekilde set elemanı olmak üzere birçok kişiyi istihdam ederim" karşılığını verdi. Bakan Günay ve Coppola daha sonra basın mensuplarına tokalaşarak poz verdi.
 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler