YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antalya 2. Kitap Fuarı açıldı
Antalya 2. Kitap Fuarı açıldı
13 Şubat 2013 14:25
Antalya 2. Kitap Fuarı, Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde açıldı.

 

Fuarın açılış töreninde konuşan Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya'nın kültür ve sanatta yeterince ön planda olmadığını, bununla ilgili çalışmalar yaptıklarını anlattı. Antalya'nın çok kitap okunan şehirlerden biri olduğunu belirten Altıparmak, ''Antalya okuma noktasında çok şanslı. Türkiye'nin 7-14 yaş aralığında kitap okuma ortalaması 7, Antalya'da ise bu ortalama 14 kitap'' diye konuştu.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya'ya son yıllarda çok sayıda kültür ve sanat etkinliği kazandırıldığını anlattı. Bu etkinlikler arasında kitap fuarının önemli bir yeri olduğunu kaydeden Akaydın, kitap fuarının geliştirilmesi için gereken desteği vereceklerini söyledi.
 
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, bu tür etkinlikler için Antalya'nın bir kongre merkezine ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Kitap fuarının düzenlendiği Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nin Antalya'nın artan nüfusu karşısına yetersiz kaldığının altını çizen Budak, aynı bölgede 10 bin kişilik, yeni bir mimariyle yapılacak bir kongre merkezine ihtiyaç olduğunu düşündüğünü dile getirdi.
 
 
Başbakan Erdoğan'ın sözü mutlu etti
 
 
Fuarda, eğitim-öğretim yılının ilk döneminde en fazla kitap okuyan bazı öğrencilere de ödülleri verildi. Ödül alan isimler arasında Muratpaşa Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi görme engelli Cennet Çetin dikkati çekti.
 
Doğuştan görme engelli olduğunu ifade eden genç kız, kitap okumanın en büyük hobisi olduğunu söyledi. Ayda yaklaşık 30 kitap okuduğunu kaydeden Çetin, bunların büyük çoğunluğunu sesli kitaplar, bir kısmını ise görme engelliler için kabartma yazı ile hazırlanan kitapların oluşturduğunu ifade etti.
 
Polisiye tarzdaki kitapları, şiddet içerdikleri için tercih etmediğini, ancak genel anlamda kitap ayrımı gözetmediğini belirten Çetin, sesli kitap ya da kabartma yazıyla hazırlanmış her tür kitabı okumaktan keyif aldığını dile getirdi. Bulabildiği sürece okumaya ara vermeyeceğini vurgulayan Çetin, ''Yayıncılarımız da lütfen engellilere yönelik daha fazla kitap hazırlasınlar'' dedi.
 
Kitapların özgüvenini artırdığını ve kendisini geliştirmek için büyük fırsatlar verdiğini belirten Çetin, öğreniminin sonunda öğretmen ya da radyo sunucusu olmak istediğini dile getirdi. Çetin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Engelli de bal gibi öğretmen olur. Hem de çok iyi öğretmen olur'' sözlerinden büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, ''En büyük hayallerimden biri öğretmen olmaktı. Engellilerin öğretmenlik yapmasıyla ilgili sorunların kaldırılacağının bizzat Başbakan tarafından söylenmesi mutluluk verici'' diye konuştu.
 
 
Fuar 17 Şubat'a kadar gezilebilir
 
 
Türkiye genelinden 77 yayın evi ve sivil toplum kuruluşunun yer aldığı panel kapsamında paneller, söyleşiler, şiir dinletileri gibi bir çok kültür etkinlik gerçekleştirilecek. Fuar kapsamında düzenlenecek imza günlerinde Banu Avar, Can Dündar, Canan Tan, İlber Ortaylı, Muzaffer İzgü, Nedim Gürsel ve Türkan Şoray'ın da arasında bulunduğu 200'e yakın yazar, kitap severlerle bir araya gelecek.
 
17 Şubat'ta sona erecek olan fuar, 10.00 ile 19.30 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilecek.
 
 
AA
 
KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler