YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antakya Medeniyetler Korosu Soma için söyledi
Antakya Medeniyetler Korosu Soma için söyledi
07 Eylül 2014 01:33
Antakya Medeniyetler Korosu, TEV'in oluşturduğu Soma Umut Fonu için Alaçatı Açıkhava Tiyatrosu’nda konser verdi

Antakya Medeniyetler Korosu, Türk Eğitim Vakfı'nın Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren ya da çalışamayacak hale gelen işçilerin çocuklarının eğitimlerinin yarım kalmaması için oluşturduğu "TEV Soma Fonu" yararına konser verdi.  

Üç semavi dine mensup Türk vatandaşlarından oluşan Antakya Medeniyetler Korosu, şarkılarını Somalı madenci çocukları için söyledi.

Türk Eğitim Vakfı'nın (TEV) Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren ya da çalışamayacak hale gelen işçilerin çocuklarının eğitimlerinin yarım kalmaması için oluşturduğu "TEV Soma Fonu" yararına Alaçatı Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen konseri, bin 500 sanatsever izledi.

TEV İzmir Şube Başkanı Gülnur Soybayraktar, konser öncesi yaptığı konuşmada, TEV'in kurulduğu günden bu yana sadece maddi olarak değil, aynı zamanda manevi olarak da acının yaşandığı yerleri çaresizlikten uzak tutmaya çalıştığını dile getirdi.

Güzelliklerin ancak birliktelikle ortaya çıkabileceğini ifade eden Soybayraktar, "Biliyoruz ki, toprak sadece toprak, su sadece su, tohum sadece tohum ve güneş sadece güneş olduğunda bir ağacın dallarında çiçekler açmıyor. Hepsinin aynı amaç için toplanmış olması gerekiyor ve o zaman o ağacın dalları yeşerip çiçekleniyor. Sizlere de bu güzel çiçekleri açtırdığınız canı gönülden şahsım ve TEV adına teşekkür ederim" dedi.

"Yiğidim aslanım" şehit madenciler için uyarlandı

Antalya Medeniyetler Korosu, Anadolu'da konuşulan farklı dillerde şarkılar ve ilahiler seslendirdiği konserinde, Zülfü Livaneli’nin "Yiğidim Aslanım" şarkısını da Soma'daki şehit madenciler için uyarlayarak seslendirdi.

Koro Başkanı ve şefi Yılmaz Özfırat, konserde parça aralarında yaptığı konuşmada, topluluk olarak "biz" misyonuna sahip çıktıklarını ifade ederek, "Sen, ben yok, biz varız. Eğer biz olursak başarırız diye düşünüyoruz. Biz politik bir topluluğuz. Tek bir sevdamız var. O da Türkiye sevdasıdır" dedi.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler