YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Annemin şoförü" ile tiyatro festivali sona erdi
"Annemin şoförü" ile tiyatro festivali sona erdi
01 Aralık 2014 07:58
Bilecik Belediyesi'nce bu yıl 9'uncusu düzenlenen Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali, sahnelenen "Annemin şoförü" adlı oyunla sona erdi.

Belediye Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde 17 Kasım'da başlayan ve 14 gün süren festivalin son oyunu "Annemin şoförü"nü Hakan Altıner'i yönetti.

Suna Keskin, Atila Pekdemir, Selda Özbek ve Damla Cercişoğlu'nun oyunculuğunu üstlendiği oyunda, birbirini çok seven ama aynı oranda "dediğim dedik" dört kişinin öyküsü anlatıldı.

Oyun sonunda oyunculara ödüllerini veren Belediye Başkanı Selim Yağcı, festivalin 10. yılını, uluslararası düzeyde olabilecek şekilde kutlayacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu yolculuğa çıktığımız 2004 yılında bir taraftan mahallelerimizdeki altyapı eksikliklerini giderirken diğer taraftan da sanat anlamında bir eserin temellerini attık. O gün başlamasaydık bugün sanatsal anlamda ihtiyaç olan bu noktaya çıkmamız mümkün değildi. 2004 yılında başlattığımız yolculukta bir hedefi ortaya koymuştuk. O gün, 'festivalin 10'uncusuna geldiğimizde uluslararası düzeyde kutlayacağız' dedik. Bunu yapacağız. Açılışı ve kapanışıyla Türkiye gündeminde Bilecik, daha fazla yer tutacak. Bilecik'in tanıtımı noktasında yapılan etkinlikler son derece önemli."

Etkinlikte, hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Nejat Uygur'un oğulları Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler, torunu Mana Uygur ile Wilma Elles, Cengiz Küçükayvaz, Ercüment Balakoğlu, Serpil Tamur, Özge Özder, Berke Üzrek, Onur Yaprakçı, Şahin Sekman, Barbaros Uzunöner, Merve Servi,  Berke Hürcan, Can Törtop, Songül Öden, Levent Ülgen, Atila Pekdemir ve Suna Keskin'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 sanatçı sahne aldı.

Necla Uygur, Serpil Tamur, Hakan Altıner ve Yalçın Menteş'e "Kristal çınar onur" ödüllerinin verildiği festivalde, "Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye öğüdü", "Dünyanın sonu.net", "Haydi hayırlısı", "Şenlik çıkmazı", "Müziksiz evin konukları", "Tuzak", "Hz. Ömer, adalet mülkün temelidir", "Bir öyle bir böyle", "Olacak şey değil", "Kafkas tebeşir dairesi" ve "Annemin şoförü" adlı oyunlar sahnelendi.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler