YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ankara’daki Rami Kışlası'na 10 milyon kitaplık kütüphane
Ankara’daki Rami Kışlası'na 10 milyon kitaplık kütüphane
20 Mart 2016 01:35
9 Milyon kitaplık Milli Kütüphane'den daha büyük bir kütüphane İstanbul’a geliyor. Bakanlığın bu yıl başlayacağı projeyle, Rami Kışlası'na 10 milyon kitabın bulunacağı bir kütüphane yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul'a 10 milyon kitabın bulunacağı bir kütüphane kazandırıyor. Konuya ilişkin bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İstanbul'da restorasyonuna başlanan Rami Kışlası'na yapılacak olan kütüphanenin, Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olan Ankara'daki Milli Kütüphane'den de büyük olacağını söyledi.

3 milyonu basılı, 6 milyonu dijital olmak üzere yaklaşık 9 milyon kitabın bulunduğu Ankara'daki Milli Kütüphane'yi geçecek olan yeni kütüphaneyle bir ilk yaşanacak.

81 İLDE KÜLTÜR SANAT HAREKETLENECEK

Önümüzdeki günlerde Başbakan Davutoğlu'nun açıklayacağı 'Kültür Paketi'nin de hazır olduğunu söyleyen Ünal, pakete ilişkin ise şunları söyledi: “Bütün kültür politikalarımızı şehirler üzerinde somutlaştıracağız. Şehirlerimizin yeniden kültür-sanat üretildiği merkezlere dönüşmesi gerekiyor.

1997 yılında 9 ilde Bakanlar Kurulu kararı ile Türk Musıki koroları kurulmuş, ama açılmamıştı. Şimdi, illerimizdeki koroları tekrardan açıyoruz. 81 ilde kültür ve sanatı hareketlendirip oradaki yetenekleri ortaya çıkarmamız gerekiyor. Tiyatroyu yerelleştireceğiz. Bu paketle gençlere 50 milyon yeni destek vereceğiz. Gençleri, bütün kültür-sanat etkinliklerine doğrudan teşvik edeceğiz.”

SANATÇI DEVLET MEMURU OLMAMALI

Sanatçının devlet memuru olmasına karşıyım, diyen Ünal, “Sanatçı performansı ile vardır. Eğer siz onu alır devlet memuru yaparsanız ve kendi performansını herhangi bir şekilde değerlendirmezseniz, orada bir sanat ya da sanat etkinliği olmaz. Kültür paketinin birinci önceliği, iyi bir kültür-sanat yönetimi. Bizler de her şeyi bu paketle yeniden ele alıyoruz” dedi.

 

 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler