YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anavarza'da kazılar başlıyor
Anavarza'da kazılar başlıyor
29 Kasım 2014 09:16
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar, Anavarza Antik Kenti'nde kısa süre içerisinde kazı ve çevre düzenleme çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Antik kentte incelemelerde bulunan Kocapınar, Anavarza Antik Kent'i kazı ekibi başkanı Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Fatih Gülşen'den bilgi aldı.

Kocapınar, antik kentte kazı ve çevre düzenleme çalışmalarının başlamasıyla 1. derece sit alanı olan antik kentin açık hava müzesine dönüşeceğini belirterek, "İyi bir ekip oluşturduk, ödenek sorunumuz da yok, Anavarza Antik Kenti'nde kısa süre içerisinde kazı ve çevre düzenleme çalışmalarına başlayacağız" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in iki hafta önce Anavarza Antik Kenti'ne gelerek incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Kocapınar, Çelik'in antik kentin ayağa kaldırılarak turizme kazandırılmasına önem verdiğini ifade etti.

Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir başkanlığındaki teknik ekibin çalışmalara başladığını aktaran Kocapınar, "Anavarza Antik Kenti'ni turizme kazandırmak başta gelen önceliklerimiz arasında yer alıyordu ancak iyi bir ekip oluşturamadığımız için bu güne kadar uzadı. Şimdi iyi bir ekip oluşturduk, çalışmaları 12 aya yayılacak şekilde hiç ara vermeden sürdürmeyi planlıyoruz. Gerekli restorasyonlar, röleve müdürlüğü tarafından projelendirilerek hızlı bir şekilde hayata geçirilecek. Kazılar işimizin ana parçası ancak çevre düzenlemesini de kazı çalışmalarıyla birlikte yapacağız" diye konuştu.

Kocapınar, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik'in talimatıyla köylülerin mağdur edilmemesi için de çalışma yaptıklarını kaydetti.

Adana'nın Kozan ilçesinde kale, mozaikler, hamamlar, kiliseler, zafer kapısı, su kemerleri, kaya mezarları, stadyum ve antik tiyatroyla bin 143 dönümlük bir alanda kurulmuş Anavarza, Anadolu'nun en büyük antik kenti olarak kabul ediliyor.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler