YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerikalı'nın gözünden Türkiye böyle!
Develerin gezdiği çöller, klasik bir Arap köyünde rastlanabilecek tek katlı yapılar, çadırlar, sokakta yılan oynatan adamlar...
Amerikalı'nın gözünden Türkiye böyle!
25 Ağustos 2009 / 17:33 Güncelleme: 25 Ağustos 2009 / 00:00

Amerikan yapımı 'The Last Templar'da sadece Bodrum değil, Türkiye, öyle gösteriliyor ki, sahnelerin Irak'ta ya da Afganistan'ın bir köyünde geçtiğini düşünebilirsiniz.


Develerin gezdiği çöller, klasik bir Arap köyünde rastlanabilecek tek katlı yapılar, çadırlar, sokakta yılan oynatan adamlar... Amerikan yapımı 'The Last Templar'daki görüntüler Irak'ı ya da Afganistan'ı andırabilir ama filmdeki görüntüler Bodrum'a ait. Tabii Amerikalı yapımcıların gözünden...


Eski bir hazinenin peşine düşen kahramanların macerasını anlatan 'The Last Templar', Hollywood dizi ve filmlerinin çok uzağında. Tapınak şövalyeleri üzerine kitaplarıyla tanınan Raymond Khoury'nin kitabından uyarlanan yapımda, coğrafya ve arkeoloji alanında büyük hatalar var.


Oscarlı oyuncu Mira Sorvino'nun başrolde olduğu yapımın Bodrum'da geçen bölümlerinde, kahramanlar, deve kervanlarının geçtiği çöllerde konaklıyor. Bodrum'un yemyeşil ormanların yerini uçsuz bucaksız çöller alıyor.
Haberin devamı ↓reklam


Yapımın internette aldığı eleştiriler de olumsuz yönde. En büyük sinema veritabanı imdb.com'da filme kullanıcılar 5.0 puan vermişler. Filmin, Türkiye'nin imajına zarar verecek sahnelerle dolu olduğunda da herkes hemfikir.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler