YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın Safran Belgesel Film Festivali'nde 200 belgesel film yarışacak
​Safranbolu Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, Kanal A'da yayınlanan 2'den 4'e programında 18. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali'ni değerlendirdi. Ürkmezer, festivalde bu yıl 200 belgeselin yarışacağını açıkladı.
Altın Safran Belgesel Film Festivali'nde 200 belgesel film yarışacak
13 Eylül 2017 / 12:55 Güncelleme: 13 Eylül 2017 / 16:03

Kanal A'da yayınlanan, sunuculuğunu Cüneyt Polat'ın yaptığı 2'den 4'e programına konuk olan Safranbolu Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer, Altın Safran Belgesel Film Festivali'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Altın Safran Belgesel Film Festivali'nin Safranbolu'nun kültürel miras ve korumacılıkta marka olmasına katkı sağladığını belirten Başkan Ürkmezer, "Safranbolu'nun tanıtılması yolunda ve varolan evlerin korunması anlamında bu süreci 1970'lerin ortasında çalışmalar o zamandan başlıyor. Çünkü bireysel korumacılık eski tarihlerden başlıyor.  Bu da nasıl oluyor Süha Arı'nın çektiği bir Safranbolu Zaman Belgeseli ile başlıyor. Yine bu festivalle alakalı bir şey Safranbolu gazozu bunun tanıtımına katkı sağlıyor. O tarihten sonra da 1994 yılında Safranbolu UNESCO Kültürel Miras listesine giriyor bütün bir şehir olarak. Bu hem korumacılık bilincine katkı sağlıyor hem de turizme büyük katkı sağlıyor. Bizden önce 2000'li yıllarda görev yapan o zamanki kaymakam ve belediye başkanlarımızla beraber Altın Safran Belgesel film festivali başlıyor. Safranbolu'da zaman belgeseli bunun temellerini atıyor. 2000'de ulusal olarak festival başlıyor. 2004 yılında da uluslararası hale dönüşüyor. Safranbolu'nun ünü uluslararası sınırlarda. UNESCO listesine girdikten sonrada tüm dünyada takip ediliyor. Ondan sonra da Safranbolu'ya talep arttı" değerlendirmesinde bulundu.

"ANA TEMA KÜLTÜREL TEMA VE KORUMACILIK"

Altın Safran Film Festivali'nin talepler doğrultusunda uluslararası hale getirildiğini belirten Ürkmezer, "Ana tema hiçbir zaman değişmiyor. Ana tema kültürel miras ve korumacılık. Bu tema çerçevesinde ulusal ve uluslararası bazda belgeseller yarışmaya başlıyor. Bu yetmiyor 2009 yılında bi de yan tema belirleniyor. Mesela Safranbolu mezar taşları gibi... Süha Arın özel yılı olarak belirleniyor. Ahşap işçiliği ele alınıyor. Hamamlar belirleniyor. Her konu belirlendiğinde özel olarak da çalışmalar yapılıyor. Bağlar bölgesinde tarihi hamam da hayata kazandırılıyor. Bu sene de biz özel bir komite olarak Safranbolu gazozuna sinema yaptık.  Gazozuna sinemada hepimiz için nostaljik değer taşıyan açık hava sinemaları bi elimizde gazoz bi elimizde çekirdek tarihi güzel ortamlarda film izlenir. Bu da bu sinema bizim yan temamız olarak belirlendi. Bağlar gazozu burada önem arz ediyor.  Bağlar gazozu bizim film festivalimizde sponsorlarımızdan biri. Muallimler Mektebi diye Eski Çarşı'da kazandırdığımız bir yer var orası restore edildi. Bu sene özellikle oranın bahçesinde bir açık hava film festivali yapacağız. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü bize bu konuda destek veriyor. Orada tahta sandalyelerde tarihi değeri olan orijinal filmleri gelen bütün vatandaşlarımız gazoz ikramıyla film izleyecekler. Şehrin farklı noktalarında aynı anda açık havada filmleri izleyecekler. Bütün vatandaşların bunu kaçırmamalarını istiyoruz" dedi.

"FESTİVAL KAPSAMINDA 200'E YAKIN BELGESEL GÖSTERİMİ"

Başkan Ürkmezer, "Festival 29-30 Eylül ve 1 Ekim tarihlerinde Safranbolu'da olacak. 200'e yakın belgesel gösterimi olacak şehrin farklı yerlerinde. Belgeselcilik anlamında çok önemli insanlar da gelecek. Kazakistan'dan Cengiz Han belgeselinin yapımcısı Sergiye Azimov gelecek. Yine Necip Yazıcı gelecek. Azeri yönetmen Müşvik Hatimol gelecek. Engin Çağlar da gelecek. Yeşilçamın efsane olmuş sanatçılarını da ağırlayacağız. Kazan'la da yine işbirliği içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.

FESTİVAL EMRE AYDIN KONSERİYLE BAŞLAYACAK

Altın Safran Film Festivali'nin programına ilişkin açıklamalarda bulunan Ürkmezer, "Programın 1. günü açılış seremonimiz olacak. Köy içindeki okulumuzda panel düzenlenecek. Kortej yürüyüşüyle beraber meydanda yeşilçam sanatçılarıyla buluşulacak. Gece Emre Aydın konseriyle merhaba diyeceğiz. 2. günde farklı noktalarda bütün gün programımız var.  Resim sergisi var. Bütün şehir ve bütün yaş grupları beraber olacak.  Bu sene bizim amacımız Muallimler Mektebi dediğimiz alanı belgesel film akademisi haline dönüştürmek.  Bu organizasyonlarda bize Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Valiliğimiz ve TRT çok büyük destek veriyor" şeklinde konuştu.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler