YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın Portakal'da şok gelişme
Sırp yönetmen Kusturica gelen tepkiler üzerine Altın Portakal jüri üyeliğinden çekildi.Emir Kusturica "Hayatımda asla insanlığa karşı işlenmiş bir suça destek olmadım"dedi.
Altın Portakal'da şok gelişme
10 Ekim 2010 / 12:03 Güncelleme: 10 Ekim 2010 / 14:41

47. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne Uluslararası Film Yarışması jüri üyesi olarak katılan ve hakkındaki protestolar nedeniyle bugün festivali terk etme kararı alan Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica, ''Bir kez daha ifade ediyorum: Hayatım boyunca asla ve asla insanlığa karşı işlenmiş bir suça destek olmadım'' dedi.

Kusturica, konakladığı otelde düzenlediği basın toplantısında, birkaç ay önce AK Parti'li belediye başkanının davetlisi olarak geldiği Bursa'da verdikleri konserin oldukça güzel geçtiğini söyledi.

Bursa'da çok değişik seyirci topluluklarına konser verdiklerini ifade eden Kusturica, ''Bursa'da konserimde el çırparak dans eden baş örtülü kadınlar da vardı. Bu beni çok mutlu etmişti. Büyükannem de başı örtülü bir kadındı. Hayal ettim. Büyük annem de hayatta olsaydı o da onlarla dans ederdi'' diye konuştu.

KUSTURİCA'NIN BAKAN GÜNAY'A TEPKİSİ

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın, kendisinin davet edilmesi nedeniyle festivale katılmama kararı aldığını hatırlatan Kusturica, ''Bursa'daki konserden 1,5 ay sonra bir kültür bakanı ile karşı karşıyayım. Gelmediğini söylüyor çünkü soykırımı destekleyen bir insan festivale katılıyormuş'' dedi.

''Benim üyesi olduğum Sırbistan'ın Bosna'daki Müslümanlara karşı işlediği suçlara her zaman tavır aldım ve mesafe koydum. Bosna'da olduğu gibi benim ulusumda da işlenen cinayetlere karşı tavır koydum ve protesto ettim'' diyen Kusturica, şöyle devam etti:

''Aynı şekilde Bosna'da birçok Sırp da öldü. Siz ne kadar insan kalıp eski suçlara karşı tavır alsanız da suçun, cinayetin politik vizyonuna uyamıyorsunuz. Sonra da bu anlamsız suçlamalara muhatap oluyorsunuz. Bu da Kültür Bakanı'nın yerine getirdiği eylem oluyor. Bin yıl yaşacak olsam ya da 2 bin yıl. Bu 2 bin yılda kaç büyük kolonyal devletin işlediği soykırımlara tavır almak zorunda kalacağım. Ne yazık ki gelişme soykırımlar üzerine kurulu bu insanlık tarihinde.''

Irak'ta 4 yıl önce yaşananları hatırlatan Kusturica, ''Tony Blair ve Geoge Bush, Irak'ta ne yaptır? Bana tavır alan bu yönetmen, Irak'da suçları işlediği açık olan Tony Blair'e neden tavır almadı?'' diye sordu.

Bu şekilde insaniyet önceliğinin politik önceliklerle yan yana konulduğu zaman bir yere varılamayacağını ifade eden Kusturica, ''Bir kez daha ifade ediyorum: Hayatım boyunca asla ve asla insanlığa karşı işlenmiş bir suça destek olmadım'' dedi.

Kendisine gelen suçlamanın ''kendisini soykırımdan uzak tutmadığı ve tavır almadığı'' yönünde olduğunu ifade eden Kusturica, İnsan Hakları Mahkemesinin Bosna'da Müslümanlara karşı suç işlendiği sonucuna vardığını bildirdi.

Kusturica, ''Hukuksal olarak bakarsak orada insanlığa karşı işlenen suçlardan uzak durdum ve tavır aldım,  şimdi bu algı değişmeye başladı. Şu anda dünyanın her yerinde arka arkaya soykırımlar görüyoruz ve bunların hiçbirinin parçası değilim'' diye konuştu.

''50 KORUMA İLE DERS ANLATAMAM''

Kusturica, açıklamasında nihai olarak ifade etmek istediği düşüncelerini şöyle paylaştı:

''Nihai olarak, özellikle Bosna'da özellikle katledilen Müslümanlar için üzüntümü bir kez daha ifade ediyorum. Kültür Bakanı, sinema öğrencilerinin benden ders alamamalarının sorumlusu olacaktır. Bir jüri üyesi olarak bir toplantıya katılıp ayrıca da öğrencilere workshop yapacaktım. Bu çok istediğim bir şeydi ama bunu yapmayacağım. Çünkü öğrencilere 50 bodyguard eşliğinde bir şey anlatamazsınız. Belki o bunu daha iyi yapabilir.

Festivale beni çağıran nazik insanlara çok teşekkür etmek istiyorum. Sırp dilinde 30 bin Türkçe kelime vardı. Birçok insanın kullandığı dilden fazladır. Ortak yaşadığımız tarihin birçok evresinden. Türkiye'nin Hollanda'ya karşı oynadığımaçta da her zaman Türkiye'yi tutacağım açıktır ve diğer Avrupa ülkelerine karşı. Bu barbarca bir skandal, ilkellik.''
AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler