YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın Portakal'da ödül alan fimler 2015
Altın Portakal'da ödül alan fimler 2015
07 Aralık 2015 08:51
En seçkin filmlerin seçildiği Altın Portakal Film Festivali'nde bazı filmlere ödül verildi. Ödül alan fimler jürilerin büyük hassasiyeti ile seçildi. Bu sene (2015)'te Altın Portakal'da ödül alan filmler hangileridir? 2015 Altın Portakal'da ödül alan tüm

Altın Portakal Film FEstivali, dün düzenlendi. Altın Portakal'da jürinin seçtiği filmlere ödül verildi.  Her yıl aralıksız düzenlenen Altın Portakal Film Festivali'nde hangi filmler ödül aldı? 

Türkiye'nin en önemli festivallerinden 52. Uluslararası Antalya Film Festivali, muhteşem törenle sona erdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlenen, ana medya sponsorluğunu Turkuvaz Medya Grubu'nun üstlendiği festivalin kapanışı atv ve a Haber'de milyonlarla buluştu. Cam Piramit'teki kapanış gecesinde Altın Portakallar sahiplerini buldu. Kapanış töreninin onur konuğu yaşayan efsane Vanessa Redgrave idi.

EN İYİ FİLM SARMAŞIK
Gecede Uluslararası Yarışma'da En İyi İzleyici Ödülü "Rüzgarın Hatıraları", Ulusal Uzun Metrajda da En İyi İzleyici Ödülü "Kümes" filmine verildi.

Uluslararası Yarışma'da En İyi Müzik "Kuşatılmış" filmine, Ulusal Uzun Metrajda En İyi Müzik "Rüzgarın Hatıraları ve Kalandar Soğuğu"na gitti.

Uluslararası Yarışma'da En İyi Senaryo ödülüne "Kayıp Kızlar", Ulusal Uzun Metrajda En İyi Senaryo ödülüne Sarmaşık filmi layık görüldü.

En seçkin filmlerin seçildiği Altın Portakal Film Festivali'nde bazı filmlere ödül verildi. Ödül alan fimler jürilerin büyük hassasiyeti ile seçildi. Bu sene (2015)'te Altın Portakal'da ödül alan filmler hangileridir? 2015 Altın Portakal'da ödül alan tüm filmlerin listesi...

EN İYİ OYUNCU

Uluslararası Yarışma'da En İyi Erkek Oyuncu Kalandar Soğuğu filmindeki performansı ile Haydar Şişman, En İyi Kadın Oyuncu Alba Rohrwacher'e verildi.

Ulusal Uzun Metrajda En İyi Erkek Oyuncu Nadir Sarıbacak, En İyi Kadın Oyuncu ise Nuray Yeşilaraz oldu.

Uluslararası Yarışmada En İyi Yönetmen ödülü Hany Abu Assad'a, Ulusal Uzun Metrajda En İyi Yönetmen ödülü de Tolga Karaçelik'e verildi.

ANTALYA'DA UNUTULMAZ GECE

Bu yıl 52'incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali'nin Antalya Cam Piramit'te düzenlenen kapanış ve ödül töreni kırmızı halı geçişleriyle başladı. Şıklıkta birbirleriyle yarışan ünlülerin kırmızı halıdan geçişleri göz kamaştırdı. Ünlüler birbirinden şık pozlar verdi. 

Şebnem Bozoklu, Rozet Hubaş, Fırat Tanış, Azra Akın, Defne Samyeli, Nusrel Köse ve birçok ünlü kırmızı halıdan geçerek ödül salonuna girdi. Kırmızı halıdan geçen Şebnem Bozoklu, çok güzel ve yoğun bir hafta geçirdiğini belirtti. Kapanış törenine geldiğini belirten Bozoklu, "Evet yorulduk. Jüride olduğum için çok fazla film izledim. Bir adalet hissi ile hiçbir şey kaçırmamak için filmlerimizi izledik. Kararımızı da verdik diye konuştu. 

Rozet Hubaş ise festivalin ulusal ve uluslararası tarafının olduğunu ifade ederek, "Karşılıklı bir etkileşim var. Bu yüzden festivalin güzel olmaması diye bir şey yok. Bugün son günündeyiz. İnşallah herkes mutlu ayrılır dedi. 

Oyuncu Hasibe Eren, çok güzel bir festival geçirdiğini ifade ederek, olağanüstü filmler izlediğini kaydetti. 

Yönetmen ve Oyuncu Ufuk Bayraktar ise, heyecanlı olduğunu söyleyerek, "Filmimiz buraya kadar geldi. Festivalde yarışma heyecanını yaşıyoruz diye konuştu. 

Nursel Köse, kırmızı halının kendine has özelliğe sahip olduğunu belirterek, oyuncular, sinema yapımcıları, yönetmenlerinin ve herkesin heyecan içinde olduğunu ifade etti. 

Fırat Tanış ise festivale dün katıldığını dile getirerek, "Umarım her şey güzel olur, iyi olur. Şu ana kadar bir sıkıntı yok. Atmosferin güzel olduğunu düşünüyorum dedi. 

Deneyimli haber sunucusu Defne Samyeli de organizasyon ekibinin deneyimli bir iş başardığını ifade ederek, "Bana göre ulusal bir organizasyon ama uluslararası alanda da ses getiren işler yapıyorlar. Mümkün olduğu kadar daha da gelişeceğine inanıyorum" dedi. 

2002 Dünya Güzeli Azra Akın ise, film çekimi dolayısı ile festivale bu hafta katılamadığını ifade ederek, "Döndüğümde bütün filmleri izleyeceğim" şeklinde konuştu.

FESTİVAL BAŞKANI TÜREL

Sunuculuğunu Oktay Kaynarca'nın üstlendiği ödül töreninde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye ve Festival Başkanı Menderes Türel, Türk sinemasının devlerinden Türkan Şoray ile Fransız sinemasının devletinden Catherie Deneuve'nin aynı sahnede buluştuğu, Jeremy Irons ve Kathleen Turner'in katıldığı açılış töreninin ardından bir hafta geçtiğini söyledi.

Antalya Film Festivali'nin aslında 2 bin yıl önce başladığını anlatan Türel, 2 bin yıl önce dönemin Antalyalıları tarafından Aspendos Anfi Tiyatrosu'nun kurulduğunu söyledi.

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1930'larda Antalya'yı ziyaret ettiğinde, terk edilmiş Aspendos Tiyatrosu'nda tekrar şenlikler düzenlenmesini istediğini, Antalyalıların da bu söze uyduklarını kaydeden Türel, şöyle konuştu:

"1960'lı yılların başında Antalyalı sinema aşığı Behlül Dal, rahmetli babama gelip Antalya'nın sinema şehri olması hayalini ve Belediye Başkanı Avni Tolunay ile konuşması gerektiğini söylüyor. Bir avuç Antalyalının girişimiyle zamanın Belediye Başkanı merhum Avni Tolunay film yarışması organizasyonuna başlıyor. O bir avuç insan için sinema perdesindeki insanları Antalya'da canlı görmenin mutluluğu yaşanıyor. Televizyonun olmadığı o dönemde film yıldızlarını Antalya'da yakından görmek bir hayaldi. Aranızda o ilk film festivallerinde olan çok değerli sanatçılarımız bugün de bulunuyorlar. Kendilerine ilk günden bugüne kadar festivalimize vermiş oldukları katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Ve biz bugün bir avuç Antalya'nın hayalini de devraldık daha büyük bir hayale dönüştürüyoruz."

Geçen yıl Uluslararası Film Yarışması ve Antalya Film Forumu olmak üzere iki yeni fidan diktiklerini kaydeden Türel, festivalin iki alanda da hızla yoluna devam ettiğini dile getirdi.

Antalya Film Forumu'nda desteklenen filmlerinin ödüllerini almaya başladığını ifade eden Türel, "İnanıyorum ki gelecekte bir gün buradan Antalya sinema ekolü de doğacak. Aspendos Tiyatrosu'ndan 2 bin sene sonra, festivalimizin 52'inci yılında bu yenilikler ve başarılarla gurur duyuyorum" dedi.

"HADİ GARİ VE LET'S DO İT"

Festivalde kendilerini yalnız bırakmayan ulusal ve uluslararası yıldızlara teşekkür eden Türel, ayrıca, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, Kültür ve Turizm Bakanlığına, sponsorlara, festival organizasyonunda çalışanlara teşekkür etti.

Dünyada birçok şehirde festival yapıldığını ama 2-3 bin yıllık tarihi olan şehirleri bulmanın zor olduğunu, Antalya gibi ışığı güzel bir şehrin ise hiç bulunamayacağını kaydeden Türel, "Işığı güzel şehir ve Menderes Türel gibi tutkulu bir başkan fazla bulamazsınız. Sizlerde sinema tutkusu var, bende de Antalya tutkusu var. Bu iki tutkuyu birleştirirsek Antalya dünya sinema merkezlerinden, en başarılı sinema şehri olacaktır" diye konuştu.

Antalya'da "hadi gari" şeklinde güzel bir sözün bulunduğunu belirten Türel, "İngilizcesi de let's do it, hadi gari" diyerek konuşmasını tamamladı.

VANESSA REDGRAVE VE FRANCO NERO'YA "YAŞAM BOYU BAŞARI" ÖDÜLÜ

Gecede ilk olarak İngiliz aktris Vanessa Redgrave ve eşi Franco Nero'ya "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" takdim edildi.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü alan Franco Nero, kendisi için sinemanın büyük bir şehir gibi olduğunu belirterek, "Bu şehirde farklı renklerde insanlar yaşar. Her birinin farklı evleri, farklı rüyaları vardır. Yani sinema, biz var oldukça, insanlar rüya görmeye devam ettikçe var olacak" dedi.

Sinemanın özgürlük demek olduğunu, özgür olmayan ülkelerde sinemanın bulunmadığını ifade eden Nero, sinemanın kendisine dünyayı gezme fırsatı sunduğunu, prensler, prensesler, valilerin yanı sıra balıkçı, çiftçi gibi sade insanlarla da yemek yeme imkanı tanıdığını söyledi.

Sinema sayesinde birçok karakteri yorumlama fırsatı bulduğunu da kaydeden Nero, şöyle devam etti:

"Aslında bir karakter vardı yıllar önce oynamak istediğim. Sizin hükümetiniz tarafından İstanbul'a davet edildim, yıl 1981 veya 1982 idi. Dönemin Kültür Bakanı ile görüştüm. Kendisi benden Atatürk'ü oynamamı istemişti. Fakat maalesef iyi projeler pek çok defa olduğu gibi tamamlanamıyor. Ancak yine de güzel bir rüyaydı."

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler