YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın Portakal sahiplerini buldu
Altın Portakal sahiplerini buldu
12 Ekim 2012 23:38
49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ''En İyi Film'' ödülünü, yönetmenliğini Hüseyin Tabak'ın üstlendiği ''Güzelliğin On Par'etmez'' adlı film kazandı.

Gecede ''En İyi Film'' ödülünü açıklamak üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve Jüri Başkanı Hülya Avşar sahneye çıktı.

Bu sırada sahneye getirilen, en iyi filmin isminin yazılı olduğu kartonun üzerinde bulunan kırmızı örtüyü açacak kurdele, Kılıçdaroğlu ve Hülya Avşar tarafından birlikte kesildi.

49. Altın Portakal'da ''En İyi Film'', yönetmenliğini Hüseyin Tabak'ın yaptığı, ''Güzelliğin On Par'etmez'' seçildi. Tabak'a ödülünü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu verdi.

Festivalde En İyi Müzik ödülünü ''Elveda Katya'' adlı çalışmasıyla Tamer Çıray kazandı. En İyi Senaryo ödülü, ''Güzelliğin On Par'etmez'' ile Hüseyin Tabak'ın oldu. Tabak, yaptığı konuşmada, ''Senarist olarak çok kişiye teşekkür edemem. Çünkü bunu tek başıma yaptım'' dedi.

İki yıl önce Kahramanmaraş'ın Kaşanlı köyünde kısa film çektiğini ve orada 12 yaşında bir çocukla tanıştığını anlatan Tabak, ''Onun da Almanya'da yaşama fikri vardı. Bu ödülü onun adına almak istiyorum. Bir de eşime adıyorum. Senarist olmak kolay bir şey değil. İnsan normal hayata katılmıyor'' diye konuştu.

En iyi yönetmen ödülü de ''Zerre'' filmi ile Erdem Tepegöz'ün oldu. Tepegöz, ''Koskoca evrende ufacık parçacıklarız. Birbirimizin kanını döküyoruz. Artık birinin evrensel bir şey yapması lazım'' diye konuştu. ''Zerre'', En İyi İlk Film ödülünün de sahibi oldu.

Jüri Özel Ödülü ise yönetmenliğini Ali Adnan Özgür'ün yaptığı, ''Toprağın Çocukları'' adlı filme verildi.

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler