21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul23 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya14 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Altın Ayı' ilk kez İran'a verildi
'Altın Ayı' ilk kez İran'a verildi
20 Şubat 2011 10:53
Berlin'de düzenlenen 61. Uluslararası Berlinale Film Festivali'de Altın Ayı ödülü 'Nader ve Simin -Ayrılış' adlı filmiyle İranlı yönetmen Asghar Farhadi'ye verildi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 61. Uluslararası Berlinale Film Festivali'ne İranlı yönetmen Asghar Farhadi damgasını vurdu. Farhadi, festivalin en önemli ödülü 'Altın Ayı'yı 'Nader ve Simin -Ayrılış' adlı filmiyle kazandı. Böylece Berlinale tarihinde İran, ilk kez bu ödülü kazanmış oldu. 'Gümüş Ayı'yı ise Macar yönetmen Béla Tarr'ın 'Turin Atı' adlı filmi layık görüldü.

Berlinale Palast'ta düzenlenen kapanış programında değişik dallarda verilen 'Altın Ayı' ve 'Gümüş Ayı' ödülleri sahiplerini buldu.

Programının sunuculuğunu Anke Engelke, kapanış konuşmasını da Berlinale'nin Müdürü Dieter Kosslik yaptı. Kosslik, bu yılki festivalin çok verimli geçtiğini belirtti.

Törende, Berlin Büyükşehir Belediye Başkanı Klaus Wowereit ve Berlin Eyalet Meclis Başkanı Walter Momper da hazır bulundu.

Geçen sene Semih Kaplanoğlu'nun 'Bal' adlı filmi ile kazandığı 'Altın Ayı' ödülü için bu yıl Türkiye'den Seyfi Teoman'ın yönetmenliğini yaptığı 'Bizim Büyük Çaresizliğimiz' adlı film yarıştı. Film, herhangi bir ödül alamadı.

Altın Ayı'nın peşinde 10 gün süren maratonun sonunda uluslararası jüri heyeti birincileri belirledi. Isabella Rossellini'nin başkanlığındaki jüri heyetinde Berlin'e gelememesine rağmen İranlı yönetmen Cafer Penahi, Jan Chapman, Alman sinema ve televizyon yıldızı Nina Hoss, Bollywood aktörlerinden Aamir Khan, yapımcı Guy Maddin ve İngiltere'den kostüm tasarımcısı Sandy Powel yer aldı.

Penahi'nin ülkesinden yarışmaya katılan Asghar Farhadi, 'Nader ve Simin - Ayrılış' adlı filmiyle "en iyi kadın aktör", "en iyi erkek aktör" ve "en iyi film" dallarında ödülleri topladı.

Farhadi'nin filmi 'Altın Ayı'nın yanı sıra 3 ayrı ödül daha kazandı. İranlı yönetmenin filmi "en iyi kadın aktör", "en iyi erkek aktör", "en iyi yönetmen" dallarında da 'Gümüş Ayı' ödülleri kazandı.

'Nader ve Simin - Ayrılış' filmi ayrıca 'Ökümen - Jüri' ödülüne de layık görüldü. Farhadi, 'Altın Ayı' ödülünü Jüri Başkanı Rossellini ve Berlinale'nin Başkanı Kosslik'in elinden aldı.

Farhadi, ayrıca, 2009 yılında 'Elly Hakkında Her Şey' adlı filmiyle yönetmenlik dalında 'Gümüş Ayı' ödülü kazanmıştı.

Festivalin başından bu yana 'Altın Ayı' için aday gösterilen Macar yönetmen Béla Tarr'ın 'Turin Atı' adlı filmi ise 'Gümüş Ayı'ya layık görüldü.

Diğer güçlü adaylardan Alman yönetmen Andres Veiels'in 'Biz Değilsek Kim' adlı filmi ise "Alfred Bauer" ödülüne layık görüldü. Veiels, ödülü Amir Khan'ın elinden aldı.

Bu yılın yönetmenlik dalında 'Gümüş Ayı' ödülünü ise Alman yönetmenlerden Ulrich Köhler 'Uyku Hastalığı' filmiyle kazandı.

"En iyi senaryo" ödülüne ise ABD'li yönetmen Hoshua Marston ve Arnavutlu Andamion Murataj 'The Forgiveness of Blood' adlı filmi için laik görüldü.

FARHADİ: SÖZ YERİNE FİLMLERİMLE DÜŞÜNCELERİMİ İFADE ETMEYİ TERCİH EDERİM

Uluslar arası Berlinale Film Festivali'nin 61.cisine damgasını vuran İranlı yönetmen Asghar Farhadi, Berlinale Palast'taki ödül töreninden sonra 'Altın Ayı' ödülüyle basın karşısına çıktı. Berlinale tarihinde ilk kez İran adına bu ödülü kazanan Farhadi'ye basın mensupları siyasi konularda sualler yöneltti. 

İranlı yönetmen Cafer Penahi'nin göz altına alınması, İran'daki siyasi rejim ve diğer konularda sorulan suallere Farhadi, "Söz yerine filmlerimle düşüncelerimi ifade etmeyi tercih ederim. Penahi'nin göz altında bulunması ile ilgili bir şeyler söylemem bana getirisi belki olur. Sanatçı sanatı ile fikirlerini ortaya koymalı bence." dedi. 

Farhadi'nin 'Nader ve Simin -Ayrılış' adlı filmi ayrıca 'en iyi kadın oyuncu' ve 'en iyi erkek oyuncu' dallarında 'Gümüş Ayı'yı kazandı. Bu ödüller bir oyuncuya verilmek yerine filmde baş rollerde oynayan Sareh Bayat, Sarina Farhadi, Leila Hatami, Peyman Moadi, Ali Asghar Şahbazi, Babak Karimi'ye verildi. Yönetmen Farhadi'nin kızı Sarina Farhadi ödülü kazandığı için çok büyük sevinç yaşadığını belirtti.                 

Filmde hakimin rolünü oynayan Babak Karimi, 'oyuncu takım'ı olarak güzel bir iş çıkardıklarını belirtti. Karimi ayrıca, İran'da kadı görevini yapan hakimlere karşı önyargılı yaklaşıldığını, halbuki onlar sıradan bir memur gibi vazifelerini 'iyi' bir şekilde yerine getirmeye çalıştığına dikkat çekti.

'Gümüş Ayı' ödülünü kazanan ünlü Macar yönetmen Béla Tarr ise 'Turin Atı' adlı filminin çektiği son film olduğunu söyledi. Tarr ayrıca sanatın bir yarışmaya tabii tutulamayacağına, bir sanat eserini diğeriyle karşılaştırarak birini diğerinden 'daha iyi' olarak değerlendirmenin mümkün olmayacağını söyledi. 

Berlinale Palast'ta düzenlenen kapanış programından sonra basın toplantısında ayrıca Yang Hyo-joo, Park Chan-kyong, 'Kamera' ödülünü kazanan Andrew Okpeaha MacLean, Alman yönetmenler Andres Veiels ve Ulrich Köhler, Joshua Marston ve Andamion Murataj, yönetici Paula Markovitch ve kameraman Wojciech Staron hazır bulunarak ödülleriyle poz verdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

“En iyi kadın oyuncu” unvanıyla ‘Gümüş Ayı’ ödülünü kazanan Sareh Bayat ve Sarina Farhadi (genç olan)
Basına poz veren kadın oyuncular
Sanatçıların soruları cevaplaması
Basın toplantısından sonra yeniden poz veren Bayat ve Farhadi
“En iyi erkek oyuncu” unvanıyla ‘Gümüş Ayı’ ödülünü kazanan Peyman Moadi, Ali Asghar Shahbazi (en yaşlı),
Babak Karimi (sakallı)
Basına poz veren erkek İranlı oyuncular
Basın toplantısından sonra yeniden poz veren oyuncular
Basın odasına giren Farhadi Béla Tarr’la karşılaşılaşması
Farhadi ‘Altın Ayı’ ile poz veriyor
Fotoğrafçı ve gazeteciler önünde poz veren Farhadi
Basın toplantısından sonra yeniden poz veren Farhadi
Ödül sahibi oyuncuları bekleyen kameraman ve fotoğrafçılar
Yang Hyo-joo ödülüyle (bayan)
Park Chan-kyong (gözlüklü)
“Kamera” ödülünü kazanan Andrew Okpeaha MacLean
Alman yönetmen Andres Veiels
Joshua Marston ve Andamion Murataj (uzun saçlı)
Yönetici Paula Markovitch (bayan) ve Kameraman Wojciech Staron
Ulrich Köhler
Macar Yönetmen Béla Tarr

Cihan

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler