YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Afyon'da trajikomik hikaye
Derin Tarih dergisi Haziran ayında çok ilginç bir trajikomik hikayeyi okurlarıyla buluşturdu.
Afyon'da trajikomik hikaye
14 Haziran 2014 / 11:08 Güncelleme: 14 Haziran 2014 / 11:38

Derginin yazarı Aylin Tekiner, bu ay kaleme aldığı yazısında, Atatürk Koruma Kanunu'nun getirdiği Atatürk heykellerine 'dokunulmazlık' yasağının pratikte birçok sorunu ve trajikomik hikayeleri de beraberinde getirdiğine değindi.

O ilginç hikayelerden biri de 12 Eylül darbe sürecinde Afyon Emirdağ'da yaşandı. Afyon Garnizon Komutanlığınca Emirdağ Kaymakamlığı’na hediye edilen Atatürk heykeli, 25 yıl kadar meydanda durduktan sonra Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün bilirkişilerince kusurlu bulunur. Heykel meydandan kaldırılır. İlçeye yenisi gönderilir. Eskisi ise İtfaiye Amirliği’nin bahçesinde akıbetini bekler.

Yetkililer bahçede duran heykele civar köylerden bir alıcı ararlar ancak bulamazlar. Bir anda ortadan kaybolan eski heykel hakkında şaibeli haberler dolaşmaya başlar etrafta. İlçedeki söylentiler heykele sabotaj yapılmasından korkan belediye yetkililerinin de uykularını kaçırmaya başlar. Hemen bir komisyon toplanır ve harekete geçirilir. Heykel son çare olarak gizlice gömülür. Başlarına ileride iş açmasın diye gömülme anı da komisyon tarafından fotoğraflanır.

Aylin Tekiner Derin Tarih dergisinin son sayısı için kaleme aldığı makalesinde üzerinde pek düşünülmeyen, konuşulmayan, eleştiriye kapalı Atatürk heykelleri konusunu tarihî gelişimi, anıtların estetik nitelikleri ve devlet ideolojisiyle ilişkileri açısından analiz ediyor.

Tekiner’e göre “Lider kültürünü besleyen ve iktidarın doğrudan taşıyıcısı olarak kamusal alanda vücut bulan lider anıtları, tüm ulus-devlet süreçlerinde farklı yoğunluk ve süreklilikte kendini göstermiş, bunlardan biri de Türkiye Cumhuriyeti olmuştur.” 

Tekiner, Türkiye’de ilki 1926’da yaptırılan Atatürk anıtlarının dokunulmazlık kazanması  Demokrat Parti tarafından çıkarılan Atatürk’ü Koruma Kanunu ile başladığını belirttiği yazısını şu şekilde sürdürür:

"Ve bu süreçten sonra yukarıda bir örneğini gördüğünüz abes hikayeler çıkar ortaya. Özellikle darbe dönemleri Atatürk imgesinin yeniden üretilmesine yol açar Tekiner’e göre. 12 Eylül darbesi ve 28 Şubat süreci, heykeller üzerinden darbecilerin meşruiyet elde etmeye çalıştıkları dönemlerdir. Atatürk imgesi politik kutuplaşmanın ana aktörü olur. Ayrıca karlı bir ticarî sektöre de dönüşür Atatürk anıtları. “Kısacası Türkiye’nin Atatürk heykelleri bir alemdir” diyor Aylin Tekiner, çok da haklı."

anit-ic-foto.jpg

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler