YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdülhamid'in yaptığı dolap müzayedede satılacak
Abdülhamid'in yaptığı dolap müzayedede satılacak
09 Eylül 2014 16:02
Yıldız Sarayı Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Serim, İkinci Abdülhamid tarafından yapılan bir dolabın İtalya'da 20 Eylül'de müzayedede satışa çıkarılacağını belirtti.

Serim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İkinci Abdülhamid'e ait gül ağacına altın, gümüş ve sedef işlenerek yapılan dolabı, İtalya'daki yerel bir müzayede evinde gördüğünü söyledi.

İkinci Abdülhamid'in çok önemli mobilyalar ürettiğini bildiklerini dile getiren Serim, "Elimizde maalesef bu eserlerin çok azı var. Bunların bir kısmı Dolmabahçe Sarayı'nda, bir kısmı Topkapı Sarayı'nda bulunuyor. Çok az bir kısmı da Beylerbeyi Sarayı'nda yer alıyor" dedi.

Ali Serim, İkinci Abdülhamid'in genç yaştan itibaren marangozlukla uğraştığını ve Yıldız Sarayı'nda kurduğu marangozhanede yüzlerce eser ürettiğini belirtti.

Sultan Abdülhamid'in eserlerin çok az kısmının bilindiğine dikkati çeken Serim, şöyle devam etti:

"Ben bu müzayededeki dolabı görene kadar bu kadar şaşalı, bu kadar işçiliği iyi, 'muhteşem bir eser' diyebileceğimiz mobilya görmemiştim. Bu çok önemli dolabın üzerinde Fetih Suresi var, fildişiyle, altınla, gümüşle ve sedefle işlenmiş. Çok büyük bir işçilik ve emek var. Bu nedenle dolap, Türkiye'ye mutlaka kazandırılması gereken bir eser. Bu eseri, bugünkü sahibi 2010 yılında çok eski bir İstanbullu aileden satın almış. Bu aile, 1911'de İstanbul'dan Paris'e göç etmiş. O aile de dolabı dedelerine hizmet eden bir paşadan edinmiş. Fakat aile kendini saklı tutmak istiyor."

Yıldız Sarayı'ndan kaçırılmış olabilir

Ali Serim, İkinci Abdülhamid'in eserlerinin 31 Mart Olayı sırasında yaşanan yağmada Yıldız Sarayı'ndan kaçırılmış olabileceğini anlattı.

O dönemde çok önemli mobilyaların saray dışına çıkarıldığını aktaran Serim, "Bunun en büyük sebebi Sultan Abdülhamit'in marangozhanesinin konumudur. Saray basıldığı vakit bugün Yıldız Teknik Üniversitesi ve Hamidiye Camisi'nin olduğu kısımdan basılıyor. Marangozhane de oraya en yakın olan binalardan bir tanesi. Bu yağma bir şekilde kontrol altına alınıyor ama kütüphane ve marangozhane yağma görüyor" diye konuştu.

Serim, 20 Eylül'de İtalya'daki bir müzayede evinde satışa çıkarılacağını belirttiği eserin Yıldız Sarayı Müzesi'ne kazandırılması çağrısında bulundu.

 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler