YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
8 milyon yıllık sırtlan kafatası bulundu
8 milyon yıllık sırtlan kafatası bulundu
03 Eylül 2013 12:21
Çankırı'da "Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi" kazı alanında yapılan çalışmalarda, 8 milyon yıllık sırtlan kafatası bulundu.

Yapraklı yolu üzerinde Ankara Üniversitesi (AÜ) Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında yürütülen kazılarda son olarak 8 milyon yıllık sırtlan kafatasına rastlandı.

Çalışmalara ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Erol, kazılarda bugüne kadar fil, gergedan, at, domuz, zürafa, keçi, geyik, koyun, kılıç dişli kaplan ve kuyruksuz maymun gibi 20'ye yakın türün fosillerine ulaştıklarını söyledi.

Bu yıl ilk kez 40 santimetre boynuza sahip antilop fosilinin ardından, sırtlan fosiline de ulaştıklarını ifade eden Erol, şöyle konuştu:

"Kazı çalışmalarımıza 8 Temmuz'da başladık. O günden bugüne kadar iki sürprizle karşılaştık. Çorak yerler kazısında Antilop fosilinin ardından Hyenalar ailesine ait sırtlan kafatasına rastladık. Bu, burada bulunan ilk sırtlan fosili. Bu fosilin de diğerleri gibi 8 milyon yıllık olduğunu düşünüyoruz."

- "100'ün üzerinde fosil bulundu"

Prof. Dr. Erol, bu sene yapılan çalışmalarda yüzün üzerinde fosil çıkardıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Aslında bu sene çok fazla fosil çıkarmayı düşünmedik. Yayına yönelik çalışmalarımıza ağırlık vermeyi düşünüyorduk. Ancak alanda bulunan bir takım fosil buluntularını da toplamak gerekiyordu. Tabi bunları çıkarırken de yüzün üzerinde fosil kalıntısı çıkarmış olduk. İyiki de çıkarmışız. Bu sene çok daha orijinal şeyler ele geçti. Her geçen yıl sürprizler karşımıza çıkıyor. Bu sene de iki sürprizle karşılaştık ve bu da bizi çok mutlu etti."

Erol, fosillerin bu coğrafyanın 8 milyon yıl öncesini aydınlattığını belirterek, bunun kendilerini bilimsel olarak birçok veriye ulaştırdığını ifade etti.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler