YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
6. Uluslararası Ebru Kongresi başladı
6. Uluslararası Ebru Kongresi başladı
08 Mayıs 2016 03:43
Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil öncülüğünde düzenlenen 6. Uluslararası Ebru Kongresi başladı.

Ümraniye Belediyesi sponsorluğunda düzenlenen kongrenin açılışı, yerli ve yabancı birçok ebru sanatçısının katılımıyla Esma Sultan Yalısı'nda gerçekleştirildi.

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın birçok yerinden davet ettikleri sanatçıların, 500'ün üzerinde eserle geldiğini söyledi. Eserlerin, 7 gün boyunca, 7 ayrı yerde, farklı konseptlerle sergileneceğini belirten Can, daha sonra bu sergileri kitaplaştıracaklarını anlattı.

Can, kongre programının çok dolu olduğuna vurgu yaparak, "Uluslararası, Ulusal, Ustalara Saygı, Yaşayan Ebru, Ebruda Endemik Çiçekler, Ebru ve Resim isimli ebru sergilerimiz olacak. Atölye ve çalıştaylar yapılacak. Yerli ve yabancı ebru sanatçıları, akademisyenler, ebru sevenler hazırladıkları tebliğleri sunacaklar. O tebliğler müzakere edilecek ve kayıt altına alınacak. Bu çalışmaları da kitap haline getireceğiz." bilgisini verdi.

Kongrenin ilk kez 1989'da Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) gerçekleştirildiğini aktaran Hasan Can, "Ebru milli bir sanatımız. Bir Türk-İslam sanatı. O zaman bu ülkede ebruya sahip çıkacak sanatseverler yeteri kadar yokmuş. Bugün hükümet ve yerel yönetimlerle Türk-İslam sanatlarına sahip çıkan bir yapı var." dedi.

Projenin fikir sahibi ve Genel Sanat Yönetmeni Hikmet Barutçugil ise önceki kongrelere katıldığını, o kongrelerde katılımcılar arasındaki tek Türk olduğunu dile getirdi.

"Yabancıların hayretle ve kıskançlıkla baktığı gelişmeler sanatta da oldu"

En son 2004'te bir kongre yapıldığına dikkati çeken Barutçugil, şöyle konuştu:

"Bu kongre, ebru silsilesinde yapılan en geniş kapsamlı program. Ebrunun sadece bir boyalı kağıt olmadığın, diğer güzel sanatlar gibi bir ana sanat dalı olduğu, kendi içinde farklı ekollerin, farklı anlayışların olduğu, resim, minyatür gibi başka sanatlarla birleştirilebildiğini göstermek istiyoruz. Ebru deyince insanların aklına önceden sadece lale geliyordu. Şimdi kumaştan, seramiğe, ahşaptan, mobilyaya kadar her şeye uygulanabilir hale geldi. Ebruyu meslek edinen bir sürü insan oldu. Türkiye'de, yabancıların hayretle ve kıskançlıkla baktığı gelişmeler sanatta da oldu."

Uluslararası sanatçıların, yerel ebru sanatçılarıyla buluşacağı kongrede, ebru sanatının dünü, bugünü ve yarını üzerine bildiriler sunulacak.

Ebrunun felsefesi, yeni arayışlar, ebru restorasyonu, teknikler ve tarihsel gelişimi gibi ana başlıklar olacağı kongreye İtalya, İspanya, Japonya, ABD, Avustralya, Brezilya, Kanada ve Almanya gibi ülkelerden çok sayıda sanatçı ve akademisyen katılıyor. 

Ebrunun klasik yorumlarını çağdaş örnekleriyle buluşturacak olan 6. Uluslararası Ebru Kongresi, 14 Mayıs'ta sona erecek.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler