YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
500 yıllık hamamı sıvadılar!
500 yıllık hamamı sıvadılar!
05 Mart 2013 07:30
Kosova'nın başkenti Priştine’de Osmanlı döneminden kalma 500 yıllık hamamda onarım ve restorasyon çalışmalarında usulsüz betonarme sıvalamanın yapıldığı tespit edildi.

Priştine Bölge Tarihi Eserler ve Müzeler Kurumu uzmanlarının restorasyon çalışmalarıyla ilgili olarak yaptıkları incelemelerin ardından yapılan çalışmalar durduruldu.  
 

Priştine Belediyesi’nin kararıyla  restorasyon çalışmaları durdurulan tarihi hamamın iç ve dış duvarlarının beton ile sıvalandığı tespit edildi. Tarihi eserlerde  beton ile sıvalamaya izin verilmediğini ve Restorasyon çalışmalarını üstlenen firmanın usulüne uygun şekilde çalışmadığını tespit eden Kosova Tarihi Eserleri Koruma Kurumu Müdürü Agim Gërguri, çalışmaların durdurulduğunu doğruladı. Gëeguri, İHA’ya yaptığı açıklamada, Priştine Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları yaptırılan hamamda, 2009 yılında Türk tarihi eser uzmanları tarafından hazırlanan proje uyarınca çalışmaların yapılmadığını belirtti. Gëeguri ayrıca duvarlara beton sıvalama yapıldığını ifade ederek, “Hamamda restorasyon çalışmalarının yüzde 70’i bitti. Sıvalama çalışmalarını üstlenen taşeron firma , projeye uymayarak, sıvalamada hatalı çalışma yaptı. Dolayısıyla çalışmalara geçici süre ara verdik” dedi. Gërguri, Türkiye’den uzman ekibin gelmesini beklediklerini, yapılacak incelemelerin ardından çalışmalara devam edileceğini söyledi. Restorasyon çalışmalarında tecrübesi olmayan firmanın bu önemli projede yer almasının büyük bir hata olduğu yorumunu yapmaktan çekinen Gërguri,  hamamın içine hiç kimsenin alınmadığını da sözlerine ekledi.

Yerli uzmanlar tarafından  hazırlanan bir raporda 2007 yılında başlayan hamamın restore edilmesi çalışmalarının usulüne uygun şekilde yapılmadığına, bu usulsüzlüğün, Büyük Hamam’ı tarihi eser olmaktan  mahrum bırakacağı tehlikesine dikkat çekildi.

 

İHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler