YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
44. İstanbul Müzik Festivali'nin açılışı yapıldı
44. İstanbul Müzik Festivali'nin açılışı yapıldı
01 Haziran 2016 23:19
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 44. İstanbul Müzik Festivali başladı.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan açılışta konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İstanbul'un tarihi mekanlarında seçkin orkestra ve solistleri müzikseverlerle buluşturan festivalin, İstanbul'un kültürel yaşamına ve Türkiye'de klasik müziğin gelişimine katkıda bulunduğunu söyledi.

İstanbul Müzik Festivali'nin, ilk yılından bu yana mekan kullanımlarıyla, İstanbul'un kültürel mirasına dikkat çektiğini aktaran Eczacıbaşı, festivalin böylelikle İstanbul'a daha yakından temas ettiğini söyledi.

Daha genç kitlelere ulaşabilmek için çalışmalar yaptıklarını belirten Eczacıbaşı, "Festivalimizin son yıllarda üstlendiği en önemli misyonlardan biri de eser siparişleriyle dünya kültür sanat birikimine ve çağdaş müzik repertuvarına katkıda bulunmak. Besteci Özkan Manav'ın, festivalimizin siparişi üzerine bestelediği yeni eseri, ilk kez bu festivalde seslendirilecek." ifadelerini kullandı. 

Eczacıbaşı, konuşmasının ardından, festivale katkı sunan kurum ve şirketlerin temsilcilerine plaket takdim etti.

Festival sponsoru E.C.A Presdöküm Sanayii A.Ş. adına plaketi alan Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, festivali yıllardır desteklediklerini, bu yıl ilk kez festival sponsoru oldukları için ayrıca gururlandıklarını dile getirdi.

"Onur Ödülü" İlhan Baran'a

İstanbul Müzik Festivali'nin her yıl, Türkiye'de klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmuş sanatçılara verdiği "Onur Ödülü"ne bu yıl, Türk müziğinin Türkiye'de ve dünyadaki konumuna yaptığı katkıları dolayısıyla besteci İlhan Baran layık görüldü. Törene katılamayan Baran'ın ödülü, Bülent Eczacıbaşı tarafından şef Rengim Gökmen'e takdim edildi.

Törenin ardından 44. İstanbul Müzik Festivali'nin açılış konserini vermek için dünyanın en önemli yarışmalarından kabul edilen Uluslararası Çaykovski Piyano Yarışması 2015 birincisi Dmitry Masleev sahneye çıktı. Masleev'e, Sascha Goetzel yönetimindeki festivalin yerleşik orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik etti. Müzik eleştirmenlerinin doğal stiline dikkat çektiği Masleev, Türkiye'deki ilk konserinde Çaykovski'nin 1. Piyano Konçertosu'nu ve Şostakoviç'in Hamlet Süiti'ni seslendirdi.

Bu yıl etkinlikleri 17 farklı mekanda gerçekleştirilecek olan festivalde, "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" ise iki Grammy ödülü sahibi piyanist Murray Perahia'a verilecek.

İdil Biret, Murray Perahia, Gautier Capuçon, Angel Blue, Gerard Causse, Herbert Schuch, Patricia Petibon ile Viyana Senfoni Orkestrası, Venedik Barok Orkestrası, Orchestra of the Swan'ın da arasında yer aldığı 600'e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak festival, 2 dünya ve 1 Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak. 

Shakespeare'in "Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız" dizelerinden esinlenen temasıyla 44. İstanbul Müzik Festivali, 24 Haziran'a kadar sürecek. 

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler