YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
400 yıllık iskelete 5 bin dolarlık fatura
400 yıllık iskelete 5 bin dolarlık fatura
18 Haziran 2013 10:19
Kanada’nın Ontario eyaletinde yaşayan bir çifte, evlerinin bahçesinde buldukları 400 yıllık iskelet 5 bin dolara mal oldu.

Ontario’nun Sarnia şehrinde yaşayan Ken Campbell ve eşi Nicole Sauve, bahçelerine çit çekmek için kazı yaparken, bazı kemikler buldu ve polise haber verdi.

Polisin olay yerine çağırdığı bir antropolog, iskeletin 16. Yüzyıl sonlarında yaşamış 24 yaşlarında yerli bir kadına ait olduğunu tespit etti.

Bahçenin geri kalan kısmında da kemikler olabileceğini tahmin eden yetkililer, aileye, masrafları kendileri karşılamak üzere, kazı ve araştırma için bir arkeolog çalıştırmak zorunda olduklarını söyledi. Yasalara göre, mülk sahipleri, eğer arazilerinde insan kalıntıları bulunursa, bunlarla ilgili araştırma masraflarını karşılamak zorunda.

Aile, şimdi, 5,000 dolarlık kazı faturasını nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Sarnia Belediyesi’ne başvuru yaparak masraflarının karşılanmasını isteyen aile henüz bir cevap alabilmiş değil.

Başlarına gelenler yüzünden insanlara kötü örnek olduğunu söyleyen Nicole Sauve, artık arazisinde iskelet ve benzeri şeyler bulan kişilerin, durumu yetkililere bildirmeyeceklerini söylüyor. Nicole Sauve, “Bu korkunç bir şey. Eğer arazilerinde bir cinayet kurbanı gömülmüşse, insanlar, para ödememek için bunu saklayabilir,” dedi.

 

İHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler