YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4. Roma Türk Film Festivali'nde Hümeyra'ya Onur Ödülü
4. Roma Türk Film Festivali'nde Hümeyra'ya Onur Ödülü
17 Nisan 2015 04:02
İtalya’nın başkenti Roma’da, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Türk Film Festivali’nin açılışı yapıldı, galada sanatçı Hümeyra’ya Onur Ödülü verildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun katkıları, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nin desteği ve SRP İstanbul’un organizasyonuyla gerçekleştirilen 4. Roma Türk Film Festivali’nin galası, filmlerin gösterileceği Barberini Sinemaları’nda yapıldı.

Kırmızı halı geçişiyle başlayan gala, Türk-İtalyan sinema, iş, sanat, diplomasi camiası ile Roma’da yaşayan Türk ve İtalyanları bir araya getirdi.

Etkinlikte sunuculuğu üstlenen oyuncu Mehmet Günsür, ilki 2011’de yapılan ve başarı elde eden festivalin, sinema aracılığıyla köprü kurup iki kültürü yakınlaştırdığını belirtti.

Festival vesilesiyle dün resepsiyon veren Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Aydın Sezgin de “Burada çok güzel bir olaya tanıklık ediyoruz” dedi.

Galada, Roma Türk Film Festivali Onursal Başkanı Ferzan Özpetek tarafından, tiyatro, televizyon, müzik ve sinema alanlarındaki başarılı çalışmalarıyla uzun yıllardır sanata verdiği değerli katkılarından dolayı Hümeyra'ya Onur Ödülü verildi.

Kendisini ödüle layık gören festival komitesine teşekkür eden Hümeyra, "Böyle bir ödül alacağım, rüyamda görsem inanmayacağım bir durumdu. Bu ödülü büyük bir mutluluk, sevinç ve minnetle alıyorum" dedi ve İtalyanca, “Roma seni seviyorum. İyi akşamlar (Roma ti amo. Buona sera)” diyerek sahneden ayrıldı.

Festivalin konuklarından oyuncular Kenan İmirzalıoğlu ve Çağatay Ulusoy, Roma’da Ferzan Özpetek’in Onursal Başkanı olduğu böyle bir festivalde yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, festivalde emeği geçenlere teşekkür etti.

Galada ödül töreni ve teşekkür konuşmalarının ardından açılış filmi olarak yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı “Unutursam Fısılda” gösterildi.

-Festival filmleri-

Festival, bu yıl da "Ustaya Saygı",  "Filmleriyle Geliyorlar",  "Türkler Neye Güler" ve "Kısa Film" bölümlerinden oluşuyor. 

Festival’in “Panorama” bölümünde; İlksen Başarır'ın senaryosunu Mert Fırat ile birlikte yazıp yönettiği, “Bir Varmış Bir Yokmuş”, Murat Düzgünoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı, “Neden Tarkovski Olamıyorum” ve Hüseyin Karabey'in uluslararası festivallerden ödüllerle dönen filmi, “Sesime Gel”,  Selçuk Aydemir'in yönettiği, bugüne kadar en çok izlenen Türk filmi olarak gişe rekoru kıran; “Düğün Dernek” ile Cem Yılmaz'ın senaryosunu yazıp yönettiği, “Pek Yakında” yer alıyor.

"Kısa Filmler" seçkisinde yer alan, Deniz Özden'in yönettiği “Bir Maç Günlüğü”, Anıl Kaya'nın yönettiği, “Dün Bugün Yarın”, Mert Gökalp'in imzasını taşıyan, “İrme”, Cevahir Çokbilir'in yönettiği, “Nar Zamanı” ile Nazlı Eda Doğan ve Dağhan Celayır'ın yönettiği, “Bir Fincan Türk Kahvesi” de Romalı sinemaseverle buluşacak. 

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler