YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"4. İM Uluslararası Sosyal Sirk Festivali"
"4. İM Uluslararası Sosyal Sirk Festivali"
12 Eylül 2014 01:36
Mardin'de, 18 ülkeden 80 sanatçının katıldığı 4. İM Uluslararası Sosyal Sirk Festivali başladı.

Her Yerde Sanat Derneğince "Savaşsız bir dünya için oyunlar oyna" temasıyla düzenlenen festival, 18 ülkeden akrobat, jonglör, pandomim, palyaço, tahta bacaklardan oluşan 80 sirk sanatçısının Mardin Müzesi bahçesinde sergilediği oyunlarla başladı.

Festivalin açılışına katılan Mardin Valisi Mustafa Taşkesen, Türkiye'nin en otantik şehrinde böyle bir sanat festivalinin olmasının Mardin'in özelliğine ve güzelliğine güzellik kattığını ve festivalde gösteri yapmak için 18 ülkeden katılan insanların savaşsız bir dünya için maharetlerini göstermeye geldiklerini söyledi.

Mardin'de Uluslararası Sosyal Sirk Festivali'nin 4'üncüsünün düzenlendiğine dikkati çeken Taşkesen, şöyle konuştu:

"Biz valilik olarak, kısıtlı imkanlara rağmen açılışta ve kapanışta bulunmaya çalışacağız. Bu gönüllülerin etkinliğini desteklemeye çalışacağız. Festivalin daha etkin ve daha renkli gerçekleştirilmesi için elimizden geleni yapacağımızı taahhüt ve deklare ediyorum. Dünya şehri ve kültürler yumağı olan şehrimizde sığınmacı misafirlerimizi eğlendirdikleri için ve bir nebze acılarını unutturdukları için de teşekkür ediyorum. Mardinli hemşehrilerimizin bu etkinlikleri desteklemelerini istiyorum."

Taşkesen, bütün sığınmacılara devlet olarak kapıları açtıklarını, Mardin'de Irak'tan gelen Ezidiler, Suriye'den gelen Araplar ve ayrıca Afganistan'dan gelen misafirlerin bulunduğunu, onların maddi sıkıntılarını mümkün mertebe gidermeye çalıştıklarını ve bunun yetmediğini belirtti.

Festival gibi etkinliklerle kamplarda yaşayanların, kasvetli havadan bir nebze uzaklaştırılmaya çalışıldığını ifade eden Taşkesen, "Kamplarda aylarca, yıllarca kalmak kolay bir şey değil. Ama devletimiz ve milletimiz elinden gelen misafirperverliğini ve kadirşinaslığını gösteriyor. Maddi eksikliklerini gidermek yetmiyor. Uluslararasına hitap eden bu tür festivallerde, oradaki insanların farklı dünyaları görmelerini, o kampın kasvetli havasından ayrılmalarını sağlıyor" diye konuştu.

Her Yerde Sanat Derneği Başkanı Serdal Adam da, festivalle 11 -20 Eylül tarihleri arasında çeşitli mekanlarda, Suriyelilerin ve Ezidi sığınmacıların yaşadığı kamplarda, köylerde ve ilçelerde gösteriler düzenleyeceklerini kaydetti.

Festivale katılması için savaş bölgesinde ya da savaş halinde bulunan ülkelerden sanatçılar çağırdıklarını belirten Adam, şunları söyledi:

"Bilindiği gibi komşu ülkelerde ve bölge ülkelerinde savaşlar olmakta insanlar ölmekte. Biz, bu festivale 'Savaşsız bir dünya için' temasıyla savaş bölgelerindeki ülkelerden de sanatçılar çağırdık. Örneğin Afganistan, Filistin, Ukrayna gibi ülkelerden savaşın içerisinden binbir zorluklarla sıyrılıp buraya gelen insanlarla bu festivalin temasına, ruhuna tamamen uygun bir şekilde savaşa karşı bir duruşla Mardin'de 10 gün boyunca etkinlikler yapılacaktır."

Festival, 20 Eylül'de Dara Açık Hava Tiyatro alanında açık hava final gösterisiyle sona erecek.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler