YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3362 yıllık sır çözüldü
Tutankhamun’un mumyası üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar tamamlandı.
3362 yıllık sır çözüldü
17 Şubat 2010 / 21:58 Güncelleme: 17 Şubat 2010 / 21:58

DNA analizleri sonucunda 3362 sene önce ölen genç Firavun Tutankhamun'un malarya (sıtma) hastalığından hayatını kaybettiği ve babasının Eski Mısır'da Birlik Firavunu olarak isimlendirilen dördüncü Akhnaton olduğu belirlendi.
 

Mısır Tarihi Eserler Genel Müdürü Zahi Havas, Mısır müzesinde bugün gerçekleştirmiş olduğu basın toplantısında, yapılan DNA testleri sonucunda Tutankhamun'un soyunun belirlendiğini söyledi. Havas milattan önce 1352 yılında genç yaşta ölen Tutankhamun'un ölüm sebebinin de belirlendiğini ifade etti. Tutankhamun'un önceden tahmin edildiği gibi kafasına vurularak öldürülmediği, malarya hastalığı sebebiyle 19 yaşında hayatını kaybettiği belirlendi.
 

Araştırmalar sonucunda, Tutankhamun'un babasının Eski Mısır'ı miladdan önce 1479 -1362 yılları arasından yöneten dördüncü Akhnaton olduğu belirlendi. 45-50 yaşları arasında öldüğü belirlenen Akhnaton'un mumyası Mısır'ın güneyindeki Krallar Vadisinde bulunmuştu. Krallar Vadisinde bulunan ve genç bir kadına ait olan üçüncü mumyanın henüz adı bilinmiyor. Bu mumyanın Akhnaton'un kız kardeşi olduğu anlaşıldı. Kraliçe Ti'nin, Tutankhamun'un hem annesi hem de babası tarafından büyükannesi olduğu da analizler sonucunda belirlendi. O dönemde Firavunlar bazen kız kardeşleri ile evleniyordu. Havas yeni bulunan bir yaşlı kadın mumyasının ise Tutankhamun'un büyükannesi Kraliçe Ti olduğunun belirlendiğini dile getirdi.
 

Genç yaşta hayatını kaybeden Tutankhamun'un araştırmalar sonucunda bacağında sorun olduğu ve topalladığı da anlaşıldı. Mezarında bulanan 130 değneğin, Tutankhamun'un yürürken kullandığı dayanaklar olduğu belirlendi. Araştırmalar sonucunda sağ ayak altı düz olan Tutankhamun'un, sol ayağının iki parmağında da iltihaplanma olduğu belirlendi. 1922 yılında İngiliz arkeolog Howard Carte tarafından bulanan Tutankhamun'un mezarında, 5 binden fazla tarihi eser ele geçirilmişti. 19 yaşında hayatını kaybeden 'Genç Firavun' Tutankhamun, Eski Mısır'ı milattan önce 1567-1320 yılları arasında yöneten, 18. Firavun ailesi üyeleri arasında yer alıyor.
 

Bugün Mısır Müzesinde Firavun ailesine ait üç kişinin mumyası sergilendi. Tutankhamun'un büyükannesi Kraliçe Ti, Tutankhamun ve Tutankhamun'un annesi. Ancak Tutankhamun'un annesinin adı henüz öğrenilemedi. Bu günkü açıklamanın en önemli özelliklerinden birisi de zannedildiği gibi Nifirtiti'nin Tutankhamun'un annesi olmadığıydı. İHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler