YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı açıldı
33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı açıldı
07 Temmuz 2014 04:15
Kocatepe Camisi avlusunda düzenlenen 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın açıldı.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "Mümin erkek ve kadınlara okumanın farz olduğu bir dinde düşünmek de farz sayılmaz mı  Allahu ekber nidalarıyla Müslüman kardeşini katleden zihniyet hangi hakikatli düşünmenin bir ürünüdür.

Tüm bunlar dinimizin emrettiği okumayı, düşünmeyi ne kadar ihmal ettiğimizi açıkça ortaya koymaz mı  İşte bunun için düşünmek zorunda olduğumuz hakikati yeniden idrak etmeli ve hayatımıza tatbik etmek durumundayız" dedi.
 

Kocatepe Camisi avlusunda düzenlenen 33. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın açılışında konuşan İşler, 33 yıldır kitapla mabedi buluşturan bu geleneğin çok daha gelişerek bir silsile halinde devam ettiğini belirtti.

İşler, başta Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları olmak üzere fuara katkıda bulunanları kutladı.

"İlk emri 'oku' olan bir dinin mensupları olarak kitaba ve ona ait tüm değerlere sahip çıkmak birincil görevimiz olmalıdır" ifadesini kullanan İşler, kitapların, zihnin ve gönlün ihtiyaçlarını en kestirme yoldan karşılayan kıymetli bir hazine olduğunu söyledi.

Son birkaç asırdır engin bir ufka ve zengin bir medeniyet tasavvuruna sahip İslam coğrafyası üzerinde, pek çok ahlak dışı operasyonlar gerçekleştirildiğini kaydeden İşler, "Tüm bu yapılanlarla bizi varlık, anlam ve amacımızdan uzaklaştırmak istediler. Medeniyet havzamızı daraltmak, düşünmemizi engellemek suretiyle varlığımız ve yaşamımız anlamsızlaştırılmak istendi. 'Dert etme', 'kafana takma' mantığıyla ot gibi yaşamayı, amaçsız, boş hayatları imrenilecek bir hayale dönüştürme gayreti içerisine girdiler" diye konuştu.

Okumak ve düşünmenin adeta ayıplanan birer ritüel olarak servis edildiği çok zorlu süreçlerden geçildiğini, tüm alim ve mütefekkirlerin yok edildiğini ya da susturulduğunu belirten İşler, buna karşın toplumun kitap ve ilimle olan bağlarını koparmadığını vurguladı.

"Az okuyoruz"

"Üzülerek belirtmeliyim ki 'Oku' diye başlayan bir kitabın mensupları olarak bizler maalesef az okuyoruz" diyen İşler, şöyle devam etti:

"Sadece millet olarak bizim değil İslam dünyasının özellikle kitap okuma oranları ile başka dünyaların kitap okuma oranlarını mukayese ettiğimizde İslam'ın bize kazandırmak istediği hedeften uzak olduğumuz görülmektedir. Az evvel zikrettiğim nedenler ve teknolojinin gelişmesiyle görselleşen çağımızın kuşkusuz bunda etkisi vardır. Ancak artık her evde bir kütüphane oluşturmanın elzem olduğunu idrak etmeliyiz. Ürettiğimiz bilgilerin evrenselleşme vakti gelmiştir.

Ürettiklerimiz sadece ülke sınırları içinde kalmamalı, Türkiye'de yayınladığımız kitapları dünyanın bütün dillerine çevirerek dünya ile buluşturmamız gerekmektedir. Şahsen başka dillere tercüme edilmeyi hak eden yüzlerce, binlerce yayınımız olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla bu ve benzeri kitap fuarları son derece önemli bir fırsat olarak değerlendirilmelidir."

Bugün İslam coğrafyasının büyük buhranlar geçirdiğini, İslam beldelerinin her bir köşesinde kan, gözyaşı ve adeta soykırım niteliğinde olaylar yaşandığını vurgulayan İşler, "Kuşkusuz tüm bu hadiseler için pek çok neden zikretmemiz mümkündür. Ancak şahsen en önemli nedenin eksik okumaya bağlı olarak az düşünmek olduğu kanaatindeyim" diye konuştu.

"Müslüman kardeşini katleden zihniyet"

İslam dininde düşünmenin sadece bir hak veya herhangi bir ritüel değil, aynı zamanda mecburiyet olduğunun altını çizen İşler, "Mümin erkek ve kadınlara okumanın farz olduğu bir dinde düşünmek de farz sayılmaz mı  Allahuekber nidalarıyla Müslüman kardeşini katleden zihniyet hangi hakikatli düşünmenin bir ürünüdür.Tüm bunlar dinimizin emrettiği okumayı, düşünmeyi ne kadar ihmal ettiğimizi açıkça ortaya koymaz mı  İşte bunun için düşünmek zorunda olduğumuz hakikati yeniden idrak etmeli ve hayatımıza tatbik etmek durumundayız" değerlendirmesinde bulundu.

İslam coğrafyasının içine düştüğü akıl tutulmasından bir an evvel kurtulması gerektiğini vurgulayan İşler, aklın olmadığı yerde değişimin de olmayacağını söyledi.

İşler, "Bizler bir insanın yaşamını bütün insanlığın yaşamına bedel sayan bir hakikatin mensuplarıyken, öldüremeyiz. Yok edemeyiz. Oysa değişim adına yapılan tüm bu faaliyetler, değişimi engellediği gibi, bilinçli bir projeyle İslam'ı terörize etmek isteyen dinamiklerin ekmeklerine de yağ sürmektedir" diye konuştu.

Bu gafletten uyanmanın yegane yolunun kitaplarla dünyayı yeniden birleştirmek ve yeniden kitap gibi insanlar yetiştirmek olduğunu belirten İşler, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede partimizce kurulan tüm hükümetler eğitime verdiği önem ve destekle bu anlayışla hareket ettiğini ortaya koymuştur. Bizler esas gücün ilim ve onun üretimleri olan müspet icatların olduğunu düşünüyoruz. Nitekim bugün ülkemizdeki eğitim düzeyi, eğitim kalitesi ve okuma oranlarındaki muazzam artışlar bu anlayışımızın neticeleridir.

Şüphesiz bugün her zamankinden daha fazla okumaya ihtiyaç duymaktayız. Kapanan kapıları yeniden açmak, yıkılan umutları yeniden yeşertmek ve yeniden yaşanılabilir bir dünya için tüm insanlık olarak daha fazla okumalıyız. Bu yıl 33'üncüsü düzenlenen bu ve benzer diğer kitap fuarlarının büyük fırsat olduğu kanısındayım."

Konuşmanın ardından İşler, beraberindekilerle fuarın açılışını gerçekleştirdi. Açılışa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz da katıldı.

İşler, daha sonra fuardaki standları gezdi.

50'den fazla standda 80 yayınevinin katıldığı fuar 23 Temmuz'a kadar açık kalacak.

Ankara İl Başkanına ziyaret

Bu arada, İşler, açılışın ardından AK Parti Ankara İl Başkanı olan Nedim Yamalı'yı ziyaret etti.

Ankara İl Başkanlığında bir süre önce devir teslim yapıldığını belirten İşler, Yamalı'yı tebrik etmek istediğini söyledi.

İşler, bugüne kadar İl Başkanlığı görevinde bulunanlara da teşekkür etti.

Kendilerini yoğun bir dönemin beklediğini, önce cumhurbaşkanı, ardından da genel seçimlerin yapılacağını dile getiren İşler, Yamalı'ya başarılar diledi.

İşler, AK Parti olarak her seçimde olduğu gibi cumhurbaşkanı ve genel seçimlerde de başarılı olacaklarına inandığını belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk turda cumhurbaşkanı seçimini kazanacağına olan inancını dile getiren İşler, gelecek yıl yapılacak genel seçimde de AK Parti olarak kurumsal kimliğe sahip çıkıp, ortak akılla hareket ederek yine başarılı olacaklarını umduğunu söyledi.

Nedim Yamalı da İşler'e ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, önceki başarıların ötesine geçmek için çalışacakarını dile getirdi.

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler