YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"30 yılımı 'sipsi'ye adadım"
UNESCO'nun yaşayan insan hazineleri listesine aday bir Türk: Sipsi ustası Mehmet Bedel
"30 yılımı 'sipsi'ye adadım"
12 Ekim 2010 / 17:15 Güncelleme: 12 Ekim 2010 / 17:16

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)'nun yaşayan insan hazineleri listesine aday gösterilen Burdur'lu Mehmet Bedel, ''30 yılımı sipsi üretimi ve çalmaya adadım'' dedi.

UNESCO somut olmayan kültür mirası çalışmaları kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce bir süre önce belirlenen ''Türkiye'nin 2010 Yılı Yaşayan İnsan Hazineleri arasında  Burdurlu sipsi ustası Mehmet Bedel de bulunuyor.

Mehmet Bedel, 47 yıllık ömrünün 30 yıldan fazlasını sipsi üretimi ve çalmaya adadığını belirterek, babasından öğrendiği mesleğini 2 oğluna da öğrettiğini anlattı. Bedel, bu işi ailece sevdiklerini ifade ederek, 'Grup Yarenler' adlı bir grubun üyesi olduğunu söyledi.

Türkmenistan'daki Tümken Festivali'nde Türkiye'yi ailece temsil ettiklerini vurgulayan Bedel, şöyle konuştu:

''Evimin altındaki atölyemde sipsi, zurna, çoban kavalı, zambır, çığırtma imalatı yapıyorum ama sipsi ağırlıkta. Özellikle sipsiyi Türkiye'nin birçok iline olduğu gibi Almanya, Hollanda, İsviçre ve Japonya başta olmak üzere bir çok ülkeye gönderiyorum. Son zamanlarda satışlarda artış da yaşanıyor. Tabi unutulmaya yüz tutmuş olan sipsinin yeniden canlanması beni çok mutlu ediyor.''

Türkiye'nin çeşitli illerinde konser ve benzeri faaliyetlere katıldığını ve bir çok ödül aldığını ifade eden Mehmet Bedel, sözlerini şöyle tamamladı:

''Hayatım ödüllerde dolu ancak UNESCO'nun vereceği yaşayan insan hazinesi ödülü benim için en önemlisi. Türkiye'deki 16 kişiden bir olmak beni çok gururlandırdı. Bu ödül sayesinde sipsi, Burdur ve Türkiye'nin yanı sıra dünyaya tanıtılacak. Aynı zamanda Teke Yöresi Kültürü de Türkiye'ye ve dünyaya tanıtılmış olacak.'' AA

SİPSİ NEDİR?

Nefesli çalgılar grubundan bir Türk halk müziği çalgısı.

Sipsi 15–25 cm uzunluğunda ince bir kamıştan yapılır. Sesin çıkmasını sağlayan ağızlık kısmına cukcuk, gövde kısmına da gödlek denilmektedir. Çam dallarının filizlerinden, söğüt dallarından, içi boş ot ve çavdarlardan ve kartalın kanat kemiğinden yapılan sipsilere de rastlanılmaktadır. Üstte 5, altta 1 olmak üzere toplam 6 deliklidir. Delikler yörede yaygın olan ezgileri çalacak şekilde Hüseyni dizisine göre açılmıştır ve ses alanı sınırlı olduğundan diğer dizilerin çoğunun çalınması mümkün değildir. Ses alanı yaklaşık 1 oktavdır ve diğer nefesli çalgılarda olduğu gibi sipside de akort yapılamadığından değişik boyda sipsiler kullanılır. Daha çok bir eşlik çalgısıdır ve gurbet havaları, zeybekler, Teke havaları gibi ezgileri çalarken bağlama, üç telli, kabak kemane gibi çalgılarla güzel bir uyum oluşturur.
 

 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler