YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
200 bin doları parça parça etti!
200 bin doları parça parça etti!
27 Şubat 2013 10:24
Ünlü Türk Ressam Gülay Alpay, 200 bin dolar değerindeki 20 metre boyundaki ipek üzerine yapılmış resmini makasla parçalayarak sevenlerine dağıttı.

Dünyanın birçok yerinde yaptığı ilginç interaktif resim sergileriyle tanınan Gülay Alpay, İstanbul'da bir alışveriş merkezinde 20 metre boyundaki ipek üzerine yaptığı "Aşkın Damakta Kalan Tadı" adlı resmini sergiledi. Tamamlanması 2 yıl süren resim çalışması, daha önce Venedik ve Amerika'da sergilenmesine rağmen ilk kez Türkiye'de Adres İstanbul'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Küratörlüğünü Işık Gençoğlu'nun yaptığı sergide sanatçılarla sohbet toplantısı gerçekleştiren Alpay, alışveriş merkezinden aşağıya doğru sarkıtılan 20 metre boyundaki ipek resmi makasla parçalara ayırdı. Daha önce Venedik'teki sergide 200 bin dolar fiyat biçilen resmi parçalara ayıran Alpay, "Sanat ancak paylaşınca güzel. Böylece sanat yapıtının dokunulmazlık ve satış odaklı sergileme kuralını da ortadan kaldırmış olduk. Benim içimden böyle bir şey yapmak geçti. Zaten sergilerimi yaparken insanların fırçalarla resimlerime dokunmalarına bile izin veriyorum. Bazı ipek resimleri odalar haline getirerek, herkesin resimlerimin içerisine girmesini bile sağlamıştım. Bugün de burada bu resmi parçalayarak dağıtıyorum" dedi.

Sanatseverler ise resim parçalarını alabilmek için birbirleriyle yarıştı.

 

İHA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler