YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
20. Türkiye-Almanya Film Festivali başladı
20. Türkiye-Almanya Film Festivali başladı
14 Mart 2015 01:58
Türkiye ve Almanya'dan çok sayıda sinema sanatçısının katıldığı 20. Türkiye-Almanya Film Festivali, Almanya'nın Nürnberg kentinde başladı.

Tafenhalle Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen açılış törenine, sinema sanatçılarının yanı sıra Nürnberg Belediye Başkanı Ulrich Maly ve Türkiye’nin Nürnberg Başkonsolosu Asip Kaya da katıldı.

Sinema eleştirmeni Klaus Eder, oyuncu Cem Yılmaz ve sinema sanatçısı Uğur Yücel'in onur konuğu olarak katıldığı galada Alman sinema oyuncusu Hanna Schygulla, sinema sanatçısı Şener Şen ve açılışa katılamayan yönetmen Yavuz Turgul'a "Onur Ödülü" takdim edildi.

Başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel'in paylaştığı "Eşkıya" filmiyle açılan festivalde bu yıl 30'u prömiyer olmak üzere 38 film seyirciyle buluşacak.

70'den fazla sanatçının katıldığı festivalde, iki ülke sinemasından kısa metrajlı, belgesel ve uzun metrajlı filmler de gösterilecek. Ayrıca, Kardeş Türküler müzik grubu da 18 Mart’ta festivalin 20. yılına özel konser verecek.

22 Mart’a kadar sürecek festivalde Türkiye'den 5 ve Almanya'dan 4 olmak üzere 9 sinema filmi yarışacak. Türk-Alman sinema oyuncuları, yapımcıları ve yönetmenlerinden oluşacak jüri heyeti, en iyi filmi belirleyecek. Alman sinema oyuncularından Uwe Kockisch bu yılki seçici kurulun başkanı olarak belirlenirken, ödülleri kazananlar 21 Mart'ta Nürnberg'deki Künstlerhaus K4 adresinde gerçekleştirilecek törende açıklanacak.

"Festival iki toplumu birbirine yakınlaştırıyor"

Açılış programında konuşan Başkonsolos Kaya, Türk-Alman film festivalinin iki toplumu birbirine yakınlaştırdığını söyledi.

Kaya, iki ülkenin film sanatçılarının, yönetmenlerinin, eleştirmenlerinin ve sinema izleyicilerinin bir araya gelerek birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı bulduğunu ifade etti.

Film festivalinin iki ülke arasında yeni dostluk köprüleri oluşturduğuna dikkati çelen Kaya, "Bu samimi birliktelik sayesinde her yıl yeni dostluk köprüleri ve diyalog kanalları inşa ediliyor, Türk ve Alman hakları birbirine daha da yakınlaşıyor ve bu durum uyuma katkıda bulunuyor" dedi.

Festivalde gösterilecek filmlerin özellikle Türk gençleri açısından önemli olduğunu belirten Kaya, "Filmler, Almanya’yı kendileri için ikinci vatan olarak kabul eden özellikle gençlerimizin, ana vatanları Türkiye’yi, Türk kültürünü ve geleneklerini öğrenmelerine imkan sağlarken Alman vatandaşlarının da ülkemizi daha yakından tanımalarına katkıda bulunmaktadır" diye konuştu.

Kaya, ayrıca katkılarında dolayı Nürnberg Belediyesi’ne ve festivalde emeği geçenlere teşekkür etti.

Belediye Başkanı Maly de bu tür festivallerin iki ülke kültürünü birbirine daha da yaklaştırdığını dile getirdi.

Dünyanın farklı yerlerinde kültür çatışmaları görüldüğünü aktaran Maly, Türk-Alman film festivalinin iki halk arasındaki önyargıların ortadan kalkmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Cem Yılmaz'ın esprisi güldürdü

Cem Yılmaz da yaptığı konuşmayla izleyicileri güldürdü. Yılmaz'ın "Burada bulunan herkesin özellikle de biz burada misafir olduğumuz için Alman arkadaşlarımızın iyi insanlar olduğunu başından beri biliyorum. Bunu bir Mercedes otomobile bindiğiniz zaman zaten anlarsınız" sözleri salondan büyük alkış aldı.

Sinema sanatçısı Şener Şen ise kısa bir konuşma yaparak sevgi ve sanatın hayatlarında önemli bir yeri olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından "Eşkıya" filmi izleyicilerle buluştu.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler