YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2. Dünya Göçebe Oyunları sona erdi
2. Dünya Göçebe Oyunları sona erdi
09 Eylül 2016 03:50
Oyunların son müsabakası kökbörüde, Kazakistan'ı 15-3 yenen ev sahibi Kırgızistan, altın madalya elde etti

2. Dünya Göçebe Oyunları'nda, ev sahibi Kırgızistan kökbörü oyununda (oğlak kapmaca) altın madalyanın sahibi oldu.

Ülkenin kuzeyinde bulunan Issık Gölü'nün kıyısındaki hipodromda, oyunlar kapsamında at yarışları ve at oyunlarının final müsabakaları yapıldı.
Göçebe halkların en sevilen oyunu kökbörünün finalinde, Kırgızistan ile Kazakistan takımları karşılaştı.

Hipodroma Kırgız takımı kırmızı, Kazak takımı da mavi forma ile çıktı. At üstündeki oyuncular, hipodromdaki izleyicileri selamladıktan sonra kökbörü yorumcusu Asılbek Özbekov, iki takımın oyuncularını tanıttı.

Oyunların son müsabakası kökbörü, yirmişer dakikalık 3 devre üzerinden yapıldı. İki takımdan dörder kişinin katıldığı ve sert başlayan oyunun ilk dakikalarında, hakimiyetini kaybederek atından düşen bir Kazak oyuncu, yaralandı. Bir süre yerde yattıktan sonra ayağa kalkan oyuncu, takım arkadaşları tarafından sahadan çıkarılarak sağlık ekibine teslim edildi.

Kazakistan'a karşı üstün bir performans sergileyen Kırgızistan, müsabakadan 15-3 galip ayrıldı.

Müsabakanın ardından kökbörü oyununa katılan takımlara ödül ve madalyaları takdim edildi. Jüri, finalde en iyi performansı, oyuncularda Kırgız Niyazov'un, atlarda ise Kazak takımındaki Lazer isimli atın sergilediğine karar verdi. 

Kökbörü müsabakaları sonucunda birinci Kırgızistan 51 bin dolar, ikinci Kazakistan 15 bin dolar ve üçüncü Çin 9 bin dolarla ödüllendirildi.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler