YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2.Abdülhamit Han'ın Vatikan'da yaptırdığı kilise
Ahmet Davutoğlu'nun Yeşilköy'de kilise yaptırılacağını açıklamasının ardından Tarihçi yazar Mustafa Armağan'ın Vatikan'da kilise yaptıran Abdülhamit Han'ı yazdığı yazı akıllara geldi.
2.Abdülhamit Han'ın Vatikan'da yaptırdığı kilise
04 Ocak 2015 / 18:26 Güncelleme: 05 Ocak 2015 / 08:09

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Yeşilköy’de yapılacak Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi’nin müjdesini vermesinin ardından Mustafa Armağan’ın 19 Mart 2006 yılında yayımlanan yazısı yeniden gündeme geldi.

İslamajansi.com'un haberine göre, Abdülhamit Han’ın Papa’nın yardım çağrısını kabul ederek Vatikan’a kilise yaptırdığını belirten Armağan, “Hiç ihtimal verir miydiniz bir Osmanlı padişahının hem de Papalığın göbeğinde bir kilise inşaatına katkıda bulunduğuna?” diyerek, hâlâ hakkında Kızıl Sultan teranesi devam ettirilen II. Abdülhamid’in kendisinden yardım isteyen Papa’nın çağrısını geri çevirmeyerek İstanbul’dan Roma’ya hem para, hem de kilisenin süslemesinde kullanılmak üzere malzemeler gönderdiğini hatırlatmıştı.

İşte Armağan’ın yazısının bazı bölümleri:

Hatırlayacaksınız: Sultan Abdülhamid’in Kadıköy, Yel değirmeninde Hemdat İsrael Sinagogu’nun yapımına müsaade etmek bir yana, Rumların saldırısına karşı özel koruması altına aldığını ve bu sayede inşa edilebildiğini daha önce yazmıştım.

Aynı şekilde İstiklal Caddesi’nden Tünel’e giderken sol kolda merdivenle inilen Santa Maria Draperis Kilisesi’nin inşasına katkıları sebebiyle giriş kısmına yine Sultan Abdülhamid’in adının yazılı olduğu bir kitabe konulduğunu da biliyoruz.

Abdülhamid Han’ın “Osmanlı memleketlerinde (Memâlik-i Osmâniye) yaşayan gayrimüslimlere ait çeşitli dinî binaların yapım ve tamirine aynî ve nakdî yardımlar gönderdiği de, kayıtlara geçmiş durumda. Ancak Osmanlı sınırları içinde bulunmayan, üstelik Vatikan’ın göbeğindeki bir kilisede Abdülhamid’in katkısını görmek yine de şaşırtıcıdır.

Karışık şeyler okuduğumu bilen bilir. Bunun bir faydasını da şu anda okumakta olduğunuz yazıda gördüğümü söylemem lazım. Zira bu hususa dikkatimi çeken, masonların çıkardığı bir dergideki yazı oldu. Celil Layıktez, 1995 yılında Roma’ya yaptığı bir bayram tatili seyahatinden söz ediyor

Daha önce “Muhterem Üstadı Ziya Umur’dan Vatikan’daki San Gioacchino’in Prati Kilisesi’nin özelliğini işitmiş olan yazarımız, seyahat sırasında gidip kiliseyi bulmuş ve Redentorista tarikatına mensup Başrahibi Padre Benito Bissacco ile görüşmüştür.

Layıktez’in Başrahip’ten aldığı bilgilere göre, kilisenin temeli 1 Ekim 1891’de atılmış ve 1898 yılında da ibadete açılmıştır. Başrahip Bissacco’nun II. Abdülhamid’in kiliseye katkısını belirten sözleri ise şöyle: “Sultan Abdülhamid’in yardımı aynî ve nakdî olmuş. Aynî olarak kilise içi süslemelerde ve …dış kapıların yapımında kullanılan Lübnan sedir ağaçlarını yollamış.”

Buna göre, Papa, kilisenin inşasına mali destek sağlamak için dünyadaki devlet başkanlarından yardım istemiştir. Oluşturulan fona, Sultan Abdülhamid’in de aralarında olduğu 24 devlet başkanı cevap vermiş ve katkıda bulunan ülkelerin isimleri, yanda gördüğünüz gibi, giriş kısmında tavana yakın lento üzerine mermer mozaiklerle yazılmıştır. Osmanlı Devleti’nin ismi de buraya Latin alfabesiyle Memalik-i Osmaniye şeklinde yazılmıştır.

575888.jpg

Buna şaşırmamak lazım, çünkü Halife-Sultan, toprakları üzerinde yaşayan Katoliklerin de koruyucusuydu. Tabii bu kilisenin yapımına katkıda bulunmak suretiyle müthiş denge politikasına yeni bir aktörü dahil ediyor, Papalığa yakın mesajlar göndererek Avrupa’da aleyhimize esen havaya karşı bir propaganda fırsatı yakalamak da istiyordu. Nitekim Papalık ile ilişkisini sıcak tutmak amacıyla başka hamlelerde de bulunduğunu görüyoruz.

Velhasıl, Osmanlı hoşgörüsü, II. Abdülhamid eliyle Vatikan çayırlarına kadar uzanmıştı. Geleceğe paha biçilmez değerde bir mesaj bırakarak hem de İster misiniz şimdi Sultan Abdülhamid’i de kardinal ilan edenler çıksın!

dscn6171.jpg

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler