21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın193,371
 • BIST94.612
 • Dolar4,7553
 • Euro5,4936
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2536
 • İstanbul26 °C
 • Ankara23 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya21 °C
 • Adana27 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri21 °C
 • Kocaeli22 °C
 • Şanlıurfa28 °C
 • Gaziantep27 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1400 yıllık Kur'an sergisi
Sergide Kur'an-ı Kerim'in ilk nüshaları olarak kabul edilen 250 bin yapraklık ''Şam Evrakı Koleksiyonu''nun nadir parçaları da bulunuyor
1400 yıllık Kur'an sergisi
04 Eylül 2010 / 23:04 Güncelleme: 04 Eylül 2010 / 23:04

Kur'an-ı Kerim'in ilk nüshaları olarak kabul edilen 250 bin yapraklık ''Şam Evrakı Koleksiyonu''nun nadir parçalarıyla, büyük bir bölümü ilk defa sergilenen el yazması Kur'an-ı Kerim ve cüzlerinden oluşan 250 eserin yer aldığı ''1400. Yılında Kur'an Sergisi'', Türk ve İslam Eserleri Müzesinde açıldı.
 

Dünyanın sayılı koleksiyonları arasında yer alan ve pek çok örneği yayımlanmamış Kur'an-ı Kerim'lere sahip Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Yıldız Holding ana sponsorluğunda, Antik A.Ş organizasyonuyla Kur'an'ı Kerim'in indirilişinin 1400. yılında görkemli bir koleksiyonu sanatseverlerle buluşturdu.
 

Serginin açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın eşi Beyhan Bağış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, eski Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, Louvre Müzesi İslam Sanatları Küratörü Sophie Makariou, İngiliz National Museum İslami ve Çağdaş Ortadoğu Müdür Yardımcısı Venetia Porter, Berlin İslam Sanatları Müzesinden Yardımcı Araştırmacı Filiz Çakır da katıldı.
 

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Seracettin Şahin ile küratörler Sevgi Kutluay ve Ali Serkander, sergiyi gezen katılımcılara bilgi verdi. 
 
İNDİRİLİŞİNİN 1400. YILI 
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da, bu yılın, Kur'an-ı Kerim'in indirilişinin 1400. yılı olduğunu anımsatarak, ''O Kur'an bizi her türlü yanlış yoldan, düşünceden korudu ve 14 asırdır bizi bir sağlıklı yol üzerinde tuttu. Bu bakımdan Rabbimizin Kur'an-ı koruması kadar Kur'an'ın da bizi koruması önemlidir. Kur'an'ı sadece hidayet rehberi değil, medeniyetin temel taşı yaptık. Onun her harfini anlamaya ve her mesajını gerçekleştirmeye çalıştık'' diye konuştu.
 

 
SERGİ, 1 ARALIK'A KADAR GÖRÜLEBİLECEK
 
 ''1400. Yılında Kur'an Sergisi''nde, Kur'an-ı Kerim'in ilk nüshaları olarak kabul edilen 250 bin yapraklık ''Şam Evrakı Koleksiyonu''nun nadir parçalarıyla, büyük bir bölümü ilk defa sergilenen el yazması Kur'an-ı Kerim ve cüzlerinden oluşan 250 eser yer alıyor.
 Adını, getirildiği Şam Emeviye Camisi'nden alan ''Şam Evrakları Koleksiyonu'', 13 bin 882 kaleme kayıtlı 250 bin yaprak ve ciltten oluşuyor.
 

Şam evraklarının önemli bir bölümünü parşömen ve kağıt üzerine yazılmış Kur'an sayfaları meydana getiriyor. Kur'an-ı Kerim'in günümüze ulaşan ilk örnekleri arasında olduğu kabul edilen Kur'an yaprakları ve ahşap iskeletli deri ciltlerin kayıtlı olduğu Şam Evrakları, İslam Kitap Sanatının bilinen ilk örneklerini ihtiva etmesi nedeniyle dünyanın sayılı koleksiyonları arasında yer alıyor. Şam Evrakları'nın en önemli özelliği ise, İslam dünyasında bilinen en erken tarihli vakıf kaydı yazılı olan Kur'an yapraklarının koleksiyona kayıtlı olması.
 

19. yüzyılın sonunda Şam Emeviye Camisi büyük bir yangın geçirince evrakların pek çoğu harap oldu, kurtarılan belgeler arasından seçilenler 1911'de Topkapı Sarayı'na getirildi. Koleksiyon, 1913'te de bugünkü adıyla Türk ve İslam Eserleri Müzesi olan Evkaf-ı İslamiye Müzesi'ne gönderildi.
 

Serginin baş yapıtları arasında dünya müzeleri ve kütüphanelerinde muhafaza edilen, nüsha sayısı sadece 6 olan ve Hz. Osman dönemine atfedilen Kur'an-ı Kerim'lerin en erken tarihli nüshalarından biri ile Hz. Ali dönemine atfedilen Kur'an-ı Kerim de yer alıyor.
 

 İslam kitap sanatının erken nüshalarının yanı sıra eserleriyle hat sanatına yön veren ve bazıları ekol oluşturan hattatlar İbn Bevvab adıyla tanınan Ali Hilal el-Bağdadi, Yakut el-Mus'tasimi, Ali Muhammed Ebu Talib, Ali Muhammed el-Hüseyni, Ahmed es-Suhreverdi, Ergun el-Kamili, Abdullah el-Seyrafi, Muhammed el-Hac Devletşah eş-Şirazi, Muhammed Suud eş-Şafii, Şemseddin Muhammed Emir Ali et-Tebrizi, el-Gani İbn Ahmet Şeyh Ali Muhammed eş-Şerif el-Mufeki, Abdülkadir Abdülvehhab bin Şahmir el-Hüseyni, Muhammed Kıvam, Emir Mehmed Han, Şeyh Hamdullah, Cemaleddin el-Amasi, Halillullah ibn Mahmut Şah, Ahmed Karahisari, Pir Mehmed Şükrullah, Behram Abdülbasir, Abdullah el-Kırimi, el-Katib el-Antalyevi, Ferhad Paşa, Hafız Osman, Şekerzade Mehmet Efendi, Galatalı Ahmet Naili, es Seyyid el-Hac Mustafa İzzet, Abdullah Zühdi, Hafız Salih er-Rızai el-Vidini'ye ait eserler bulunuyor.  AA
 

 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler