YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
130 yıllık çeşme sahipsiz kalmadı
130 yıllık çeşme sahipsiz kalmadı
29 Eylül 2010 16:17
Sultan Reşat'ın mirasına üniversite sahip çıktı

Osmanlı padişahlarından Sultan Reşat tarafından Yalova'nın merkeze bağlı köylerinden Güneyköy'e yaptırılan yaklaşık 130 yıllık çeşme, Yalova Üniversitesi ve Türkiye Su Vakfı iş birliğiyle restore edilecek.

Yalova Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM) koordinatörlüğünde, Türkiye Su Vakfı Başkanlığının iş birliğiyle yapılacak çeşmenin onarım ve restore çalışmalarına, gerekli olduğu takdirde Yalova Ticaret ve Sanayi Odası da destekte bulunacak.

Çeşmeyle ilgili ön inceleme ve görev dağılımının görüşülmesi amacıyla ilgili kurumların  yetkilileri, Güneyköy'de toplantı yaptı.

Köy konağındaki toplantıya, Türkiye Su Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, YÜSEM Müdürü Prof. Dr. İsmail Adak, YÜSEM Koordinatörü Serap Türkyılmaz, Güneyköy Muhtarı Alpay Tekin, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Birol Özsümer ile akademisyenler katıldı.

Köy muhtarı Alpay Tekin, tarihi çeşmenin halen kullanılabilir durumda olduğunu ancak üzerinde hasarlar meydana geldiğini belirterek, yaklaşık 10 yıldır çeşmenin kurtarılması ve restore edilmesi için çaba gösterdiklerini söyledi.

Türkiye Su Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen de Güneyköy'de Osmanlı padişahı Sultan Reşat tarafından 1882 yılında yaptırılan tarihi çeşme için kolları sıvadıklarını dile getirerek, ''Üniversitemizin talebi üzerine restore ve onarım çalışmalarını bizler yürüteceğiz. Çeşmenin önce projesini çıkartacağız. Öncelikle tüm verileri toplamamız gerekiyor. Teknik heyetimiz gelip daha detaylı inceleme yapacak. Ardından da bir an önce bu çeşmeyi restore edip kurtaracağız'' dedi.

Heyet, toplantının ardından çeşmede incelemelerde bulundu.

Köyü ziyaret eden Sultan Reşat tarafından 1882 yılında yaptırılan tarihi çeşme, altıgen iki podyum üzerinde 3,65 metre yüksekliğinde, 2,20 metre genişliğinde taşlarla inşa edilmiş.

Çift yalaklı aynaların üst taraflarında birer kitabe bulunuyor. Üzerinde Sultan Reşat tuğrasının da bulunduğu tarihi çeşmeden ötürü köye kuruluşun ilk yıllarında ''Reşadiye'' deniyordu. AA
 

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler