YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
13. Frankfurt Türk Filmleri Festivali başladı
13. Frankfurt Türk Filmleri Festivali başladı
26 Ekim 2013 08:27
13. Frankfurt Türk Filmleri Festivali, Almanya'nın Frankfurt şehrinde "Açlışı Galası" ile başladı.

Gecede, festivalin Türk konukları arasında yer alan Hale Soygazi, Yusuf Sezgin ve Salih Güney'e "Onur Ödülü" verildi. Kerem Görsev Trio ile Şevval Sam, galada konser verdi.

Frankfurt Türk Film Festivali Komite Başkanı Hüseyin Sıtkı, festivalin kurumsal bir destek olmadan sadece katılımcıların desteğiyle bugünlere geldiğini belirterek, katılanlara teşekkür etti. Sıtkı, "Sizlerin sayesinde bu festivalin 13'üncüsünü düzenliyoruz. Frankfurt'un en gözde mekanında bulunuyoruz. Bugüne kadar Almanya'da maddi olarak bir şeyler kazandık ama birikimlerimizi kültürümüze, sanatımıza harcadık. Bugün Türk sineması ile bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici de Frankfurt Türk Filmleri Festivali'nin her yıl kalitesini biraz daha arttırdığını ifade ederek, elli yıl önce gurbete gelen ilk neslin dilini ve kültürünü Türk filmleri sayesinde koruyabildiklerini söyledi. Gelecek yıl Türk sinamasının yüzüncü yılını kutlayacağını ifade eden Ekici, Türkiye'de ilk filmin yapıldığı 1914 yılından beri çok mücadeleler verilerek bugünlere gelindiğini sözlerine ekledi.

Gecede, Türkiye'den konuk olarak gelen Yeşilçam sineması oyuncuları Hale Soygazi, Salih Güney ve Yusuf Sezgin'e "Onur Ödülü" verildi. Kerem Görsev Trio caz konseri, Şevval Sam da sanat müziği ağırlıklı bir konser verdi.

Festival, Almanya ile Türkiye ortak yapımlarının artmasını sağlamak ve festivale katılan uluslararası film dağıtıcıları ile yapımcıları aracılığıyla Türk sinemasının dünya pazarına açılmasını hedefliyor. Üç farklı bölümden oluşan festival programı; Türkiye ve Almanya´dan filmlerin yanı sıra Avrupa Film Forumu çerçevesinde çeşitli ülkelerden dört film de gösterime sunulacak. 27 Ekim Pazar akşamı yapılacak açılış gecesinde ise yönetmen Osman Sınav ile oyuncular Cihad Tamer ve Damla Sönmez'in katılımıyla "Uzun Hikaye" isimli Türk filmi gösterilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığının 2008 yılından bu yana desteklediği festival, Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici, Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier, Adalet ve Uyum Bakanı Jörg Uwe Hahn ve Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann himayesinde yapılıyor. Türk Film Festivali, 25 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında Cine Star Metropolis Sineması'nda Yeşilçam'ın unutulmayanlarını ve Türk sinemasından yeni örnekleri seyircilerle buluşturacak.

 

AA

KÜLTÜR SANAT Kategorisindeki Diğer Haberler